İstanbul Eğitim Araştırma Hastanesi’nde Hemşirelerin İşleyiş Sorunları

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul Eğitim Araştırma Hastanesi’nde görevli bir hemşire, meslektaşları adına çalışma koşullarıyla ilgili uğradıkları haksızlıklar ve olumsuzluklar üzerine Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) başvuruda bulundu. Hastanede çalışan bir hemşire, CİMER’e yaptığı başvuruda, uğradıkları baskı ve yanlış uygulamaları anlatarak sorunlarının çözülmesi talebinde bulundu. Bilim Sağlık Haber Ajansı’nın (BSHA) edindiği bilgiye göre şikayet evrağında hemşire; “İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ciddi anlamda yapılan hemşireye yönelik mobbing üzerine sizlere yazmaktayım. Öncelikle çoğu çalışma arkadaşım uygulanan bu mobbing ve tehditvari konuşmalar sebebiyle tarafınıza yazamamakta ayrıca durumu düzeltmek için herhangi bir muhatap göremediğinden çözüme ulaşamamaktadır. Uygulanan mobbing niteliği oldukça sert söylemler ve uygulamalar içermektedir.” cümlelerine yer verdi.

Yönetim Tarafından Alınan Kararlar

Yönetim Tarafından Alınan Kararlar

Hastanede gerçekleştirilen bir toplantı ile ilgili de bilgi paylaşımında bulunan hemşire CİMER başvurusunda, “mesleğimizin aşağılanması yetmeyip, yapılan bu insan dışı uygulamaları kabul etmiyor acilen yönetici kadrosunun gereken çözümün sağlanması hususunda düzenleyici uygulamalar yapmaları” taleplerinde bulundu. Başhekim BSHA’ya Konuştu BSHA’nın konuyla ilgili ulaştığı Başhekim Doç. Dr. Mehmet Toptaş CİMER başvurusunda yazılan mobbing iddialarının asılsız olduğunu, nöbette uyuyan hemşirelere hasta bakımlarını aksattıkları gerekçesiyle tutanak tutulduğunu doğruladı, “Mobbing değil rutin işleyiş” dedi.

İşleyişin Değerlendirilmesi

İşleyişin Değerlendirilmesi

Hemşire tarafından CİMER’e isimsiz olarak yapılan şikayette, korku ikliminden ötürü isimsiz başvuru yapıldığının altı çizildi. Başvuruda şu detaylara yer verildi: “17/05/2023 tarihli Sorumlu Hemşireler ve Koordinatör Hemşirelerin düzenlediği toplantıdaki bazı söylemleri sizlere iletmek istiyorum; hemşireler dinlenemez, dinlenen hemşire görüldüğü an tutanak tutulacak ayrıca nöbetlerde en az 2 olması gereken hemşire sayısını teke düşüreceğiz ‘’sürünsünler.’’ Diğer dikkatimizi çeken söylem ise şu şekilde; asistan Hekimler dinlenebilirken Hemşireler neden dinlenemiyor söylemi üzerine; onlar da hekimler gibi 6 yıl okusaydı, onlar da dinlenseydi gibi mesleğimizi aşağılayıcı birçok söylem ve alınan sert kararlar mevcuttur. Özellikle son zamanlarda gece vardiyasında sorumlu supervisorlara verilen talimat ile tüm klinikler saat başı görev yetki alanına müdahale edecek şekilde kontrol edilerek, iş alanı, görevimize müdahale edilmektedir. Bu talimatı yerine getirmeyen sorumlu hemşireleri görevlerinden almak, yerinden etmek gibi tehdit içerikli söylemlerle uyarmaktalar.

Hastane Yönetiminin Açıklamaları

İstanbul Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Mehmet Toptaş, BSHA’nın konuyla ilgili sorularını yanıtladı. Hastanede hemşirelere karşı mobbing uygulandığı iddialarını kabul etmeyen Başhekim Toptaş, hemşirenin CİMER başvurusunun kendilerine henüz iletilmediğini belirterek, hastanede çalışan hemşirelere yakın zamanda nöbette görevlerini aksattıkları, nöbette uyudukları gerekçesiyle tutanak tutma işlemi gerçekleştirildiği bilgisini paylaştı. Başhekim Mehmet Toptaş, “Hastanemizde görev yapan hemşirelerin nöbet saatleri içerisinde uyudukları tespit edilmiş ve haklarında gereken işlem yapılmıştır. Hemşireler nöbetten sonra göreve devam etmiyorlardır. Nöbet süresinde de uyuyarak hastaların bakımları aksatıldığından rutin işleyiş uygulanmış haklarında tutanak tutulmuştur. Bu mobbing değil rutin işleyiştir” açıklamasında bulundu.

(BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İstanbul Eğitim Araştırma Hastanesi’nde Hemşirelerin İşleyiş Sorunları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir