İzmir Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Müdürü Uzman Doktor Ali Emre Çetinkol, 2023 yılının tüm Türkiye’ye ve İzmir’e sağlık ve mutluluk getirmesi dileğinde bulunurken, vatandaşlara sağlıklı bir yaşam sürmeleri konusunda tavsiyelerde bulundu. Çetinkol, toplumun daha sağlıklı olması için koruyucu hekimlik görevlerine devam ettiklerini ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarının kronik hastalıkları önemli ölçüde azaltabileceğini belirtti.
Alkollü Araç Kullanmayın Uyarısı
Yeni yıl akşamında alkollü araç kullanımına dikkat çeken Çetinkol, alkollü sürücülerin hem kendi hem de başkalarının hayatını tehlikeye attığını vurgulayarak sürücülerin alkollüyken direksiyon başına geçmemeleri gerektiğini belirtti. Çetinkol, 31 Aralık gecesi için alternatif ulaşım yöntemlerinin tercih edilmesi gerektiğini hatırlattı.
“Alkol kullanan kişiler hiçbir zaman direksiyona geçmemeli, buna fırsat vermeyelim.”
Aile Diş Hekimliği Projesi Müjdesi
Sağlık Bakanlığı’nın pilot uygulama olarak başlattığı Aile Diş Hekimliği Projesi hakkında bilgi veren Çetinkol, İzmir’de de alt yapı çalışmalarının yapılarak projenin hayata geçirileceğini açıkladı. Projenin koruyucu hekimlik hizmetlerine odaklanacağını belirten Çetinkol, vatandaşların diş sağlığını korumaya yönelik uygulamaların yapılacağını ifade etti.
“Aile Diş Hekimliği Projesi’nin pilot uygulaması birkaç ilde başladı. İzmir’de de bu senenin ortasında başlayacak.”