Kadın Yumurtaları ve Gebelik İhtimali

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Numan Bayazıt, insan yumurtasının sağlıklı bir gebelik oluşturma olasılığının doğadaki diğer canlılara göre düşük olduğunu belirtiyor. Bir kadın ilk adetten menopoza kadar ortalama 400 kez yumurtlar, ancak her yumurtlamada gebelik olasılığı genç yaşlar için bile %25’ten fazla değildir. Kırklı yaşlardan sonra bu olasılık %5’in altına düşmektedir. Oluşan gebeliklerin düşükle sonuçlanma olasılığı da mevcuttur.

Yumurta Kalitesi ve Genetik Yapı

Op. Dr. Numan Bayazıt’a göre, her yumurtanın genetik olarak normal yapıda olmaması, tüp bebek uygulamaları sırasında yumurtalara yapılan genetik analizlerle anlaşılmıştır. Yumurtaların genetik olarak normal olma ihtimali yaşla birlikte azalır. Örneğin, 35 yaşındaki bir kadından alınan her 10 olgun yumurtanın 6-7 tanesi normal iken, 40 yaşında bu rakam 5’in altına düşmektedir.

Tüp Bebek ve Yumurta Sayısı

Tüp Bebek ve Yumurta Sayısı

Op. Dr. Numan Bayazıt, tüp bebek uygulamalarında yumurta sayısının önemine dikkat çekiyor. Yumurta sayısının arttırılmasının gebelik şansını artırdığını belirtiyor. Aspire edilen her folikülden yumurta gelme olasılığının %80 civarında olduğunu ve bu nedenle çok sayıda folikül/yumurta istendiğini açıklamıştır.

Yumurta Kalitesi ve Gebelik Olasılığı

Yumurta Kalitesi ve Gebelik Olasılığı

Op. Dr. Numan Bayazıt, tüp bebek uygulamalarında kalite sorununu sayıyı arttırarak bertaraf etmeye çalıştıklarını belirtiyor. İdeal yumurta sayısının 12-13 olduğu söylenmekte ancak az sayıda yumurtası olan kadınların da gebelik şansı olduğunu vurguluyor.

Yumurta Sayısının Yaşla Değişimi

Bayazıt, yumurta sayısının yaşla birlikte azalmasının, 40 yaşından önce gebelik şansının daha yüksek olduğunu ancak 43 yaşından itibaren yumurtaların kalitesinin düşmeye başladığını belirtiyor. Bu nedenle, tüp bebek uygulamalarında yumurta sayısının ve kalitesinin önemli olduğunu vurguluyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kadın Yumurtaları ve Gebelik İhtimali

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir