Kadına Yönelik Şiddet ve İstanbul Sözleşmesi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul Sözleşmesi ve Kadına Yönelik Şiddet

İstanbul Sözleşmesi ve Kadına Yönelik Şiddet

İstanbul Tabip Odası, “İstanbul Sözleşmesi”nin hayati önemde olduğunu vurgulayarak, Türkiye’de kadına karşı şiddetin artış gösterdiğini ve gerekli önlemlerin alınması gerektiğini belirtti. 19 Kasım’da Dr. Aynur Dağdemir’in şiddete uğrayan sekreterini korumaya çalışırken hayatını kaybettiğini ve 25 Kasım’ın Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü olduğunu hatırlattı.

Kadın Hakkı İhlalleri ve Mücadele

Türk Tabipler Birliği Kadın Sağlığı ve Kadın Hekimlik Kolu ile İstanbul Tabip Odası Kadın Komisyonu, kadına karşı şiddetin kadın hakları ihlalleriyle doğrudan ilişkili olduğunu belirterek, dünyanın dört bir yanında kadınlara yönelik şiddetin devam ettiğini ve kazanımların tehlikede olduğunu ifade etti. Özellikle Polonya’da kürtaj yasağı gibi geri adımların kadın haklarına yönelik saldırıların örnekleri olduğunu vurguladı.

Pandemi ve Deprem: Şiddetin Artışı

Pandemi sürecinde ev içi şiddetin arttığını ve deprem sonrası kadınların yaşadığı sorunlara bir de barınma sorununun eklenmesinin krizi derinleştirdiğini belirtti. Sağlık çalışanı kadınların erkek şiddeti nedeniyle yaşamını yitirdiği vurgulandı. Ekonomik kriz, işsizlik ve cinsel şiddetin artışı konularına da değinildi.

6284 Sayılı Kanun ve Etkin Uygulama Talebi

Kadına yönelik şiddetin son bulması için 6284 sayılı kanunun etkin bir şekilde uygulanmasını talep eden İstanbul Tabip Odası, patriyarkal, kapitalist ve muhafazakar politikaların kadınları tahakküm altında tuttuğunu ve cinsiyet eşitliğinin sağlanmadığı bir dünyada özgürlükten bahsedilemeyeceğini belirtti. Kadına yönelik şiddete karşı mücadelede cesaretle ve kararlılıkla devam edeceklerini ifade etti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kadına Yönelik Şiddet ve İstanbul Sözleşmesi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir