1. Haberler
  2. Sağlık
  3. Kahramanmaraş Merkezli Deprem Tazminatı Skandalı

Kahramanmaraş Merkezli Deprem Tazminatı Skandalı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından bölgedeki görevli memurlara deprem tazminatı ödenmesine dair AFAD genelgesi sağlık camiasında büyük tepkilere neden oldu. Genelgeye göre, deprem bölgelerinde görev yapan kamu personeline 6 Şubat 2023 tarihinden geçerli olmak üzere 6 ay süreyle 2059,99 TL tazminat ödenmesi kararlaştırıldı. Ancak tazminatın sağlık çalışanlarını kapsamaması büyük eleştirilere yol açtı.

Aile Hekimleri ve Sağlık Çalışanlarının Dışlanması

Aile Hekimleri ve Sağlık Çalışanlarının Dışlanması

Genelgede yer alan tazminat ödemesinin sağlık çalışanlarını kapsamaması büyük tepkilere neden oldu. Özellikle depremlerde hayatlarını kaybeden ve zor şartlarda hizmet veren sağlık çalışanlarının dışlanması meslek örgütlerinden sert eleştirilere yol açtı. Tazminatın aile hekimleri ve sağlık çalışanlarını kapsamamasıyla ilgili yapılan açıklamalar, hukuksuz ve ayrımcı bir yaklaşım olduğunu vurguladı.

Resmi yazıda, “sözleşmeli aile hekimleri ile aile sağlığı merkezleri çalışanlarının deprem tazminatı ücreti adı altında herhangi bir ödeme yapılamayacağı” belirtilerek sağlık çalışanlarının genelge dışında tutulması kararlaştırıldı.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) konuyla ilgili yaptığı açıklamada, sağlık çalışanlarının da tazminat kapsamına alınması gerektiğini vurgulayarak Sağlık Bakanlığı’nı çözüm bulmaya çağırdı.

Hekim Birliği’nin Tepkisi

Hekim Birliği'nin Tepkisi

Hekim Birliği, deprem bölgelerindeki aile hekimleri ve sağlık çalışanlarına tazminat ödenmemesi durumunu yanlış ve haksız bulduklarını belirterek acilen bu durumdan dönülmesi gerektiğini ifade etti. Depremzedelere hizmet veren sağlık çalışanlarının emeklerinin karşılığının verilmesi gerektiğini vurgulayan Hekim Birliği, yetkilileri bu konuda adım atmaya çağırdı.

(BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kahramanmaraş Merkezli Deprem Tazminatı Skandalı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir