1. Haberler
  2. Sağlık
  3. Kanserle Mücadelede Türkiye’nin Önemi

Kanserle Mücadelede Türkiye’nin Önemi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kanser Tedavisinde Türkiye’nin Önemi

Kanser Tedavisinde Türkiye'nin Önemi

Türkiye Kanserle Savaş Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Ertem, kanser tedavisinde son yıllarda modern tıp ve merkezlerin artmasının da etkisiyle sağlık turizminde ülkemizin ön plana çıktığını belirtti. Özellikle Afrika, Ortadoğu ve Karadeniz sahil kıyısı ülkelerinden hastaların kanser tedavisi için Türkiye’ye geldiğini ifade etti.

Kanserle Mücadelede Dünya Farkındalığı

Kanserle Mücadelede Dünya Farkındalığı

Uluslararası Kanser Kontrol Örgütü (UICC) tarafından 4 Şubat tarihinin Dünya Kanser Günü olarak ilan edilmesiyle hastalığa karşı farkındalık çalışmalarının işbirliği içerisindeki ülkelerle ortak bir şekilde yürütüldüğü vurgulandı. Küresel boyut kazanan kanser farkındalık projelerinin dünya genelinde sürdürülebilir bir zeminde gerçekleştirildiği belirtildi.

Kanser Tanısı ve Önemi

Kanser Tanısı ve Önemi

Kanserle mücadelede tarama testlerinin önemine vurgu yapan Prof. Dr. Metin Ertem, Covid-19 Salgını sürecinde sağlık kontrollerinin aksamasıyla ileri evre kanser olgularında artış görüldüğünü ifade etti. Ertem, kanserin erken teşhisinin hayati öneme sahip olduğunu ve düzenli taramaların yaşamsal önem taşıdığını belirtti.

BSHA: Türkiye kanser hastalığında tanı, teşhis ve tedavide ne durumda? Türkiye kanser hastalığında dünyada kaçıncı sırada yer alıyor?

M.E: Ülkemizde son yıllarda kanser tedavisindeki modern tedavi merkezlerinin artması ve gelişen sağlık turizmi ile dünyada önemli tedavi ülkelerinden biri konumuna gelmiştir. Özellikle Afrika, Ortadoğu ve Karadeniz sahil ülkelerinden hastalar ülkemize gelmektedir. İstatistik olarak dünya verileri ile paralellik göstermektedir. Son yıllarda ülkemizde büyük kentlerde nüfusun toplanması ile kanser olgularında artış görülmeye başlandı diyebiliriz.

  • BSHA: Ülkemizde en çok hangi kanser türleri görülüyor? Son verileri paylaşabilir misiniz?
  • M.E: Dünya genelinde kanser olguları görülme sıklığında maalesef büyük artış görülmektedir. Son yıllarda dünyada yeni görülen kanserli hasta sayısı tahminen 19 milyon olup, günümüzde kanser tedavisindeki başarılar, geliştirilen yeni ilaçlarla dünyada kanserli hasta sayısının toplamda 50 milyon olduğu tahmin edilmektedir. Ülkemiz için doğru istatistiklerin verilmesi oldukça güçtür. Her ne kadar kanser bildirilmesi zorunlu hastalık olsa da özellikle kırsal kesimde kanser ölüm sayılarının doğru olarak toplanması güçtür.

Kaynak: Bilim Sağlık Haber Ajansı (BSHA)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kanserle Mücadelede Türkiye’nin Önemi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir