1. Haberler
  2. Sağlık
  3. Kosova Türkiye Adli Bilimler Kongresi: Adalet ve Dostluk Buluşması

Kosova Türkiye Adli Bilimler Kongresi: Adalet ve Dostluk Buluşması

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kongrenin Amacı ve Katılımcılar

İlk kongrenin 2014 yılında Kosova’nın Prizren kentinde düzenlenmesinin ardından, ikincisi İzmir’in Foça ilçesinde gerçekleşen Kosova Türkiye Adli Bilimler Kongresi, adli bilimler konusundaki tecrübe ve gelişmelerin yanı sıra Balkan ülkeleri arasındaki bilimsel alışverişi ve dostluğu pekiştirmeyi amaçlamaktadır. Kongreye çeşitli ülkelerden çok sayıda akademisyen, araştırmacı ve adli birimlerde görevli yetkililer, bildiri ve sunumlarıyla katılmaktadır.

Kongre Açılışı ve Sergiler

Kongre Açılışı ve Sergiler

Kongre dolayısıyla adli olaylarda kullanılan malzemelerin sergilendiği stantlar açılmıştır. Açılış programı, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi, Kosova İşletme ve Teknoloji Üniversitesi, Foça Kaymakamlığı ve Adli Bilimciler Derneği iş birliğiyle gerçekleştirilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve Kosova ulusal kahramanı Adem Yaşari gibi önemli şahsiyetler için yapılan saygı duruşunun ardından milli marşlar çalınmıştır.

Adli Bilimlerin Çeşitliliği

Adli Bilimlerin Çeşitliliği

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Adli Bilimciler Derneği Başkanı Prof. Dr. İ. Hamit Hancı, Adli Bilimlerin geniş bir alanı kapsadığını belirtmiştir. Adli Bilimlerin 120’den fazla dalı bulunduğunu vurgulayan Hancı, bunlar arasında Adli Tıp, Adli Psikoloji, Adli Hemşirelik, Adli Mühendislik, Adli Astronomi, Adli Turizm, Adli Toksikoloji gibi alanların yer aldığını ifade etmiştir.

Ahlak ve Adalet

Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz ve Kaymakam Mehmet Türköz’ün konuklara hoş geldin konuşmalarının ardından, Adli Bilimlerin alanında görev yapan herkesin en önemli niteliğinin ahlak olması gerektiği vurgulanmıştır. Adaletin, devletin temeli olduğu ve adalet olmadan devletin varlığının sürdürülemeyeceği üzerinde durulmuştur.

Kültürel ve Tarihi Bağlar

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, geleneksel ve kültürel bağlarımızın önemine değinerek, Pax Ottomana dönemine dayanan 600 yıllık dostluğumuzun bu kongreyle pekiştirildiğini belirtmiştir. Adaletin, devletin ve toplumun temel taşı olduğunu vurgulayarak, adaletin dünya barışına ve insanların bir arada yaşamasına katkı sağladığına dikkat çekmiştir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kosova Türkiye Adli Bilimler Kongresi: Adalet ve Dostluk Buluşması

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir