1. Haberler
  2. Sağlık
  3. Kuduz Hakkında Bilgilendirme

Kuduz Hakkında Bilgilendirme

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kuduzun Tanımı ve Belirtileri

Kuduzun Tanımı ve Belirtileri

Kuduz virüsü, merkezi sinir sisteminde enfeksiyon gelişimine neden olan bir hastalıktır. Hastalık sükûnet, saldırganlık ve felç gibi farklı dönemlerde seyredebilir. Enfeksiyon belirtileri arasında halsizlik, korkaklık, yutma güçlüğü, aşırı salya salgısı, sinirlilik ve felç bulunur. Kuduz virüsü enfekte bir hayvanın tükürük, ısırık ve çizikler yoluyla bulaşır.

Kuduzun Yayılımı ve Hayvanlardaki Görülme Sıklığı

Kuduzun Yayılımı ve Hayvanlardaki Görülme Sıklığı

Kuduz genellikle kurt, tilki, çakal, sansar, gelincik, yarasa gibi yabani hayvanları etkiler. Ülkemizde evcil hayvanlarda görülen kuduz vakalarının büyük çoğunluğu köpeklerde tespit edilmiştir. Diğer evcil hayvanlarda da kuduz gelişebilir. Fare, sıçan, sincap gibi hayvanlardan insanlara kuduz geçişi görülmez.

Kuduzun İnsanlar Arasında Bulaşma Riski

Kuduzun İnsanlar Arasında Bulaşma Riski

Kuduz genellikle tükürük, ısırık ve çizikler yoluyla bulaşır. İnsandan insana kuduz bulaşma durumları çok nadirdir. Kuduzlu bir kişiden bulaşma riski, enfekte doku veya organ nakli gibi istisnai durumlarda söz konusu olabilir.

Kuduzun Önlenmesi ve Tedavisi

Kuduzun Önlenmesi ve Tedavisi

Kuduz, yabani hayvan temasının azaltılması, evcil hayvanların düzenli aşılanması ve riskli temaslarda hızlı tıbbi müdahalenin önemi büyüktür. Yaralanma durumlarında yara yerinin bol su ve sabunla yıkanması, ardından antiseptik uygulanması önemlidir. Kuduz riski taşıyan kişiler, aşı veya antikor ile korunabilirler.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kuduz Hakkında Bilgilendirme

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir