1. Haberler
  2. Sağlık
  3. Memur Sendikalarının Zam Talepleri ve Asgari Ücret Açıklaması

Memur Sendikalarının Zam Talepleri ve Asgari Ücret Açıklaması

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Asgari Ücret Açıklaması ve Memur Sendikalarının Tepkisi

Temmuz ayında asgari ücret net 11,402 TL olarak belirlendi. Bu açıklamanın ardından memur sendikaları, en düşük memur maaşının asgari ücretin altında kalmasına tepki gösterdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, en düşük memur maaşının net 22,000 TL olacağını duyurdu. Sendikalar ise en düşük memur maaşının yoksulluk sınırında olması gerektiğini savundu.

Sendikaların Zam Talepleri

Sendikaların Zam Talepleri

  • Hekimsen: Hekimsen, en düşük memur maaşının 35,000 TL olmasını talep ediyor. Ücrette adalet istediklerini belirten sendika, hakkını alana kadar mücadele edeceklerini vurguladı.
  • HEP-SEN: HEP-SEN, yoksulluk sınırının 33,752 TL’yi aştığı bir dönemde kamu görevlileri için en düşük memur maaşının bu rakamın üzerinde olması gerektiğini dile getirdi.
  • Büro-İş: Büro-İş Genel Başkanı Alay Hamzaçebi, en düşük memur maaşının 40,000 TL olması gerektiğini belirtti. Memur maaş bordrosu fotoğrafıyla taleplerini destekledi.
  • Anadolu Sağlık-Sen: Anadolu Sağlık-Sen, 2002 yılından bugüne ücretlerin eridiğini ve en düşük memur maaşının 39,500 TL olması gerektiğini ifade etti. Sendika, insanca bir yaşam için yoksulluk sınırının üzerinde bir maaşın önemine vurgu yaptı.

Sendikaların Değerlendirmesi

Sendikaların Değerlendirmesi

Sendikalar, hükümetten en düşük memur maaşının yoksulluk sınırının üzerinde olacak şekilde belirlenmesi ve adaletli bir ücret politikasının benimsenmesi çağrısında bulunuyor. Toplu sözleşme görüşmeleri öncesinde sendikaların talepleri ve mücadele kararlılıkları devam ediyor.

Sonuç ve Beklentiler

Sonuç ve Beklentiler

Memur sendikalarının zam talepleri, kamu görevlilerinin ekonomik durumlarının iyileştirilmesi ve yaşam standartlarının yükseltilmesi amacıyla önem taşıyor. Hükümetin bu taleplere ne ölçüde yanıt vereceği ve toplu sözleşme görüşmelerindeki gelişmeler, yakından takip edilmektedir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Memur Sendikalarının Zam Talepleri ve Asgari Ücret Açıklaması

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir