MSKÜ Tıp Fakültesi’nden dönem birincisi olarak mezun olan Dr. Sultan Kurt’un mezuniyet töreninde yaptığı konuşma büyük yankı uyandırdı. Dr. Kurt, zorlu tıp eğitimi sürecinde yaşadığı deneyimleri ve hocalarının tutumlarını cesurca eleştirdi. İşte Dr. Kurt’un dikkat çeken konuşmasından bazı satır başları:
- “Hastalıktan canımız çıkarken COVID testi vermemizden bile rahatsız olanlara, ‘Ne de olsa geçemeyeceksiniz’ diye bitiren saygıdeğer hocalarımıza teşekkür etmiyorum.”
- “Derslerde anamnezleri beğenmeyip kâğıdı yırtan, öğrencilere kazandıkları ücreti zamanında ödemeyen, eğitim adı altında zorunlu işleri öğrencilere yıkan hocalara teşekkür etmiyorum.”
- “Bizlere destek olması gereken meslektaşlarımızın, yaşadığımız sıkıntılara gözlerini kapattığını görmek üzücü. Aynı yollardan geçen, aynı sorunları yaşayan meslektaşlarımızın desteğini esirgeyenlere teşekkür etmiyorum.”
Bu cesur konuşma, Türkiye’de tıp eğitimi ve sağlık sektöründeki bazı sorunlara dikkat çekerek büyük bir etki yarattı. Dr. Sultan Kurt’un sözleri, gelecek nesil tıp öğrencileri ve genç hekimler için de önemli bir ilham kaynağı olmaya devam edecek.