1. Haberler
  2. Sağlık
  3. Nöromiyelitis Optika Spektrum Hastalığı: Belirtileri ve Tedavisi

Nöromiyelitis Optika Spektrum Hastalığı: Belirtileri ve Tedavisi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Nöromiyelitis Optika Spektrum Hastalığı Nedir?

Uzmanlara göre, Nöromiyelitis Optika Spektrum Hastalığı (NMOSD), merkezi sinir sisteminde sinir hücrelerinin hasarı ile seyreden otoimmün, kronik ve nadir görülen bir hastalıktır. Hastalık genellikle erken dönemde tanı ve tedavi ile kontrol altına alınabilir. En dikkat çekici belirtilerinden biri ise görme kaybıdır.

NMO Hastalığına Yönelik Bilgilendirme

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Başkanı ve Türk Nöroloji Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Murat Terzi, hastalık hakkında detaylı bilgiler verdi. Hastalığın kadınlarda daha sık görüldüğü, ortalama yaşın 30’lu yaşların sonu olduğu ve beyaz olmayan ırklarda daha yaygın olduğu belirtiliyor.

NMO Hastalığının Belirtileri

NMO hastalığının belirtileri arasında tek veya çift taraflı görme kaybı, bulantı, hıçkırık, kol ve bacak güçsüzlüğü, yürüme zorluğu gibi şikayetler yer alır. Hastalığın seyri ataklar halinde ilerler ve hastaların yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyebilir.

NMO ve MS Hastalıklarının Farkı

Prof. Dr. Murat Terzi, NMO hastalığının Multiple Skleroz (MS) hastalığından farklı olduğunu vurgulayarak, hastalıklar arasındaki ayırımın önemine dikkat çekiyor. Her iki hastalıkta da görme kaybı, güçsüzlük gibi belirtiler ortaya çıkabilir ancak tanı için farklı testler gerekebilir.

NMO Hastalığının Tedavisi

Hastalıkta atak tedavisi ve koruyucu tedavi olmak üzere iki temel tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Atak dönemlerinde steroid tedavisi ve plazmaferez gibi yöntemler kullanılırken, koruyucu tedaviler ise hastaların atak ve engellilik riskini azaltmaya yöneliktir. Tedavi sürecinde nöroloji uzmanları tarafından belirlenen multidisipliner yaklaşım önemlidir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Nöromiyelitis Optika Spektrum Hastalığı: Belirtileri ve Tedavisi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir