İzmir’de yaşayan ve mesane kanseri teşhisi konulan Ömer Bülent Avcı (55), robotik cerrahi ile yapılan operasyon sonrasında hızla sağlığına kavuştu. Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Robotik Cerrahi Direktörü Prof. Dr. Burak Turna liderliğinde gerçekleştirilen operasyon, Ege Bölgesi’nde mesane kanserinde robotik cerrahi programını başlatmıştır.
Robotik Cerrahi ile Gerçekleştirilen Operasyon
Robotik sistoprostatektomi ve genişletilmiş lenf nodu diseksiyonu gibi kompleks bir ameliyat, yaklaşık 5 saat süren bir cerrahi müdahale ile başarıyla gerçekleştirilmiştir. Bu operasyonun ardından hastaya robotik ileal loop ameliyatı uygulanarak, ince bağırsaktan idrar yolu oluşturulmuştur.
Operasyonun Başarısı ve Hızlı İyileşme
Prof. Dr. Burak Turna, Op. Dr. Emir Akıncıoğlu, Op. Dr. Ömür Çerçi ve Doç. Dr. Turan Özdemir’in yer aldığı ekip, Ömer Bülent Avcı’nın tedavisini başarıyla tamamlamıştır. Hastanın bir hafta içinde taburcu edilmesi, robotik cerrahinin sağladığı hızlı iyileşmenin bir göstergesidir.
Robotik Cerrahinin Avantajları
Robotik cerrahi, hem hekimlere hem de hastalara birçok avantaj sunmaktadır. Daha az travmaya neden olması, az kan kaybı ve kısa iyileşme süresi gibi faktörler, bu yöntemi tercih edilir kılmaktadır. Enfeksiyon riskinin azalması ve bağırsakların daha hızlı iyileşmesi, robotik cerrahinin diğer faydaları arasındadır.
Toplum Sağlığına Katkı
Prof. Dr. Burak Turna ve ekibi, binlerce vaka tecrübesine sahip olarak toplum sağlığına katkı sağlamaktadır. Robotik cerrahi ile incelikli operasyonlar gerçekleştirerek, hastaların daha hızlı iyileşmelerini ve sağlıklarına kavuşmalarını sağlamaktadırlar.
(BSHA- Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)