Omurga Sağlığında Önemli Bir Sorun: Bel Kayması

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bel kayması, omurga sağlığında sık görülen bir sorundur ve genellikle bel ağrısı ve bacaklarda uyuşma gibi belirtilerle kendini gösterir. Nöroşirurji Uzmanı Op.Dr. Kerem Bıkmaz, bu konuda önemli bilgiler paylaşmaktadır.

Bel Kaymasının Cinsiyetler Arasındaki Farkı

Bel kayması, kadınlarda erkeklere kıyasla daha sık görülen bir sağlık sorunudur. Bel ağrısı, bel kaymasının belirgin bir belirtisi olabilir ve birçok kişi tarafından bel ağrısıyla karıştırılabilir. Nöroşirurji Uzmanı Op.Dr. Kerem Bıkmaz, bu konuda önemli bilgiler paylaşmaktadır.

Bel Kaymasının Nedenleri ve Etkileri

Bel kayması, doğuştan olabileceği gibi düşme, kaza veya ağır doğum gibi olaylar sonucunda da meydana gelebilir. Doğuştan olan bel kaymaları genellikle gençlerde daha sık görülürken, 40 yaşın üzerindeki bireylerde travma veya kemik erimesi nedeniyle oluşabilir. Bel kaymasının belirtileri arasında bel ağrısı, bacaklarda uyuşma, güçsüzlük ve adale gerginliği gibi durumlar bulunabilir.

  • Bel ile birlikte her iki bacakta ağrı, uyuşukluk ve yanma hissi
  • Bacaklarda hissizlik, adale gerginliği, güçsüzlük
  • Bel eğiminde artış veya yürümede aksaklık
  • Geceleri bacaklara sık sık kramp girmesi ve sık sık tutulması

Tedavi ve İyileşme Süreci

Tedavi ve İyileşme Süreci

Bel kayması tanısı konulduktan sonra, bel kaymasının hareketli olup olmadığına bakılır. Eğer bel kayması oluşmuş ve hareketsiz durumdaysa, müdahale edilmesi gerekmez. Ancak hareketli ise, hastanın ameliyat olması gerekebilir. Aksi takdirde, bel kayması hastanın yaşamını olumsuz etkileyebilir. Nöroşirurji Uzmanı Op.Dr. Kerem Bıkmaz, bel kayması konusunda tedavi ve iyileşme süreci hakkında bilgi vermektedir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Omurga Sağlığında Önemli Bir Sorun: Bel Kayması

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir