Ordu Mahkeme Kararı ve Türk Tabipler Birliği Açıklaması

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ordu’da bir hekimin randevu aralıklarının 10 dakikadan az olmaması yönünde yaptığı başvuruda mahkeme, Sağlık Bakanlığı’nın ‘Ek Randevu’ talebinin yasal dayanağı olmadığına karar verdi. Konu hakkında açıklama yapan Türk Tabipler Birliği, bu kararı önemli bulduklarını belirtti. Birliğin açıklamasında, randevu aralıklarının hekimlerin inisiyatifinde olması gerektiği vurgulandı.

Fazla Hasta Muayene Baskısı ve Hukuka Aykırılık

Türk Tabipler Birliği, sağlık hizmetlerinde nitelikli hizmet sunumunun önemine değinerek, hastalara ayrılması gereken sürenin en az 20 dakika olması gerektiğini belirtti. Ayrıca, hekimlerin rızası dışında ek randevu oluşturulması ve buna bağlı olarak hekimlere baskı yapılmasının hukuka aykırı olduğunu vurguladı.

Randevu Süresi ve İdari Yargı Kararları

MHRS üzerinden on dakikada iki hastaya randevu verilmesi uygulamasının mahkeme tarafından incelendiği belirtildi. Bu uygulamanın hekimlerin özerkliğini zedelediği ve sağlık hizmetlerine erişim hakkını sınırladığı ifade edildi. İdari yargı kararlarıyla hekimlerin muayene sürelerinin belirlenmesinde mutabakatın önemine vurgu yapıldı.

Hekimlerin Talepleri ve İdareye Başvuru Hakkı

Hekimlerin, sağlık hizmetlerindeki kaliteyi artırmak için randevu sürelerinin ve muayene sürelerinin iyileştirilmesi taleplerinin olduğu belirtildi. İdareye yazılı başvuru hakkına sahip olan hekimlerin, taleplerinin dikkate alınmaması durumunda idari yargıya başvurabilecekleri bilgisi paylaşıldı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ordu Mahkeme Kararı ve Türk Tabipler Birliği Açıklaması

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir