1. Haberler
  2. Sağlık
  3. Prof. Dr. Mecit Süerdem: Solunum Sağlığı Üzerine Önemli Bilgiler Verdi

Prof. Dr. Mecit Süerdem: Solunum Sağlığı Üzerine Önemli Bilgiler Verdi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Prof. Dr. Mecit Süerdem, “solunumtv” kanalında solunum sağlığı hakkında önemli bilgiler verdi. KOAH’lı hastaların yaklaşık dörtte birinde aynı zamanda astım da olduğunu belirten Prof. Dr. Mecit Süerdem, “Peki bu nasıl oluyor çok yüksek bir oran çünkü bu. İkisi farklı hastalık olmasına rağmen nasıl oluyor da KOAH’lıların dörtte birinde aynı zamanda astım oluyor?” dedi.

Bu Risk Faktörlerine Maruz Kalan Astım Hastaları KOAH Olabiliyor

Bu Risk Faktörlerine Maruz Kalan Astım Hastaları KOAH Olabiliyor

KOAH’lı hastaların yaklaşık dörtte birinde de aynı zamanda astım da olmasının nedenin hastaların tedavilerine dikkat etmemeleri olduğunu dile getiren Prof. Dr. Mecit Süerdem, “Akciğer hijyenlerine dikkat etmemeleri, sigara içiyorlarsa sigarayı bırakmamış olmaları veya köyde yaşayan kadınların astım olmalarına rağmen halen biyoyakıt dediğimiz o maddeleri yakmaları ve o dumanı solumalarıdır. Astım, kontrol altına alınabilen tedavisi mümkün olabilen bir hastalık olmasına rağmen bu risk faktörlerine maruz kalan astımlı hastaları KOAHlı yapmakta. Böylece tedavileri zorlaşmakta ve hastalık kalıcı olmaktadır.” diye konuştu.

Prof. Dr. Mecit Süerdem: “Hastalarımızın Onda Dokuzu Cihazı Doğru Şekilde Kullanamıyor”

Prof. Dr. Mecit Süerdem: “Hastalarımızın Onda Dokuzu Cihazı Doğru Şekilde Kullanamıyor”

Astım hastalığının KOAH’a dönmesinde çok önemli bir nedenin de, hastaların kullandıkları cihazları yanlış teknikle kullanması olduğunu açıklayan Prof. Dr. Mecit Süerdem şunları söyledi, “Ben bir örnek göstermek istiyorum. Cihazı salladım, nefesimi boşalttım. Cihazı dudaklarımın arasına aldıktan sonra yavaş ve derin nefes alacağım fakat almaya başladıktan hemen sonra cihazı aktifleştireceğim. Yani tüpe basacağım ve nefesimi tutabildiğim kadar tutacağım. Sonra nefesimi boşaltacağım. İşte doğru teknik budur. Ama bunu maalesef hastalarımızın onda dokuzu yapamıyor” (BSHA- Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Prof. Dr. Mecit Süerdem: Solunum Sağlığı Üzerine Önemli Bilgiler Verdi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir