1. Haberler
  2. Sağlık
  3. Sağlık Alanında İlaç Erişimi ve Vergiler

Sağlık Alanında İlaç Erişimi ve Vergiler

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sağlık Hizmetleri Sendikası (SAHİM-SEN) Başkanı Özlem Akarken, ilaçların erişilebilirliğine ve ilaçlardan alınan vergilere dikkat çekerek, ilaç erişiminin temel bir haktır ve engellenmemesi gerektiğini vurguladı.

İlaçta KDV Sorunu

Akarken, ilaçlardan alınan Katma Değer Vergisi (KDV) konusunda gelişmiş ülkelerdeki uygulamaları referans alarak Türkiye’de ilaçlardan alınan vergilerin düşürülmesi gerektiğini belirtti. İlaçlardan alınan KDV’nin yüzde 10’a çıkarılmasının ilaç erişimini zorlaştırdığını ifade etti.

İlaçta KDV Oranı Tartışması

SAHİM-SEN Başkanı, ilaçlardan alınan KDV’nin yüzde 1’e düşürülmesi gerektiğini savunarak, ilaç erişiminin sıkıntıya sokulmaması gerektiğini vurguladı. Vatandaşların ilaçlara ulaşımının kolaylaştırılması için vergi yükünün azaltılması gerektiğini belirtti.

İlaç Kıtlığı ve Erişim Sorunları

Son dönemlerde Türkiye’de birçok hayati öneme sahip ilacın piyasada bulunamadığını dile getiren Akarken, ilaç kıtlığının ve erişim sorunlarının toplum sağlığı açısından ciddi bir tehdit oluşturduğunu söyledi. İlaçlardaki fiyat artışlarının da bu sorunu derinleştirdiğini belirtti.

Sağlık Hizmetlerinde Ticarileşme

Akarken, sağlık alanının giderek ticarileştiğine dikkat çekerek, vatandaşların sağlık hizmetlerine erişiminde yaşanan zorlukların çözülmesi gerektiğini vurguladı. Sağlıklı bireyler için ilaç erişiminin ve tedavi imkanlarının sorunsuz olması gerektiğini ifade etti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Sağlık Alanında İlaç Erişimi ve Vergiler

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir