1. Haberler
  2. Sağlık
  3. Sağlık Bakanlığı’ndan Özel Hastaneler Yönetmeliği’nde Değişiklik

Sağlık Bakanlığı’ndan Özel Hastaneler Yönetmeliği’nde Değişiklik

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sağlık Bakanlığı, özel muayenehanelere kısıtlama getiren, 6 Hekim Yönetmeliği olarak bilinen Özel Hastaneler Yönetmeliği’nde özel muayenehane hekimlerinin talebi doğrultusunda bir düzenleme yaptı. Yeni düzenlemeye göre, “7 Ocak 2023 tarihinden önce muayenehanesi bulunan hekimler, sözleşme yapacakları sağlık kuruluşlarından birinde kadro sınırlamasına tabi tutulmayacaktır.”

İstanbul Tabip Odası Hukuk Bürosu’ndan Açıklama

İstanbul Tabip Odası Hukuk Bürosu'ndan Açıklama

İstanbul Tabip Odası Hukuk Bürosu, 6 Hekim Yönetmeliği’nde yapılan revize çalışması hakkında detaylı açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, “Bilindiği gibi, mesleğini serbest olarak icra eden hekimler, muayenehanelerine müracaat eden hastaların teşhis ve tedavisini, hizmet bedeli hastalar tarafından karşılanmak üzere, özel sağlık kuruluşlarında yapabilmektedir. Ancak 6 Ekim 2022 tarihinde hem Özel Hastaneler Yönetmeliği’nde, hem de Ayakta Teşhis ve Tedavi Yapılan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkında Yönetmelik’te yapılan değişiklikler ile mesleğini serbest olarak icra eden hekimlerin, muayenehanelerine başvuran hastaların teşhis ve tedavisini, özel sağlık kuruluşlarında yapabilmeleri için, boş uzman hekim kadrosu bulma ve yıllık sözleşme yapma şartı getirilmiştir.

  • Hekim kamuoyunun büyük tepkisine neden olan düzenlemeler hakkında, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından, 27 Aralık 2022 tarihinde, taleplerin ele alındığı ve dengeleri kuracak yeni çalışmanın 7 Ocak 2023 tarihinden önce ilan edileceği duyurulmuştur.
  • Nihayetinde yönetmelik değişiklikleri 7 Ocak 2023 tarih ve 32066 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak aynı gün yürürlüğe girmiş, Özel Hastaneler Yönetmeliği’nin Ek 5. maddesinin birinci fıkrasının (ı) bendinin ilgili kısmı yeniden düzenlenmiştir.

Özel Muayenehane Yönetmeliği’nde Son Değişiklikler

Aynı Yönetmeliğe, “Bu maddenin yayımlandığı tarihten önce muayenehanesi bulunan hekimler, sözleşme yapacakları hastanelerin birinde ek 5 inci maddenin birinci fıkrasının (ı) bendindeki kadro sınırlamasından muaf tutulur.” düzenlemesini içerir Geçici 20. Madde eklenmiştir.

  • Bu düzenlemelere paralel olarak Ayakta Teşhis ve Tedavi Yapılan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkında Yönetmeliğin Ek 1. Maddesinin 12. fıkrasında da değişiklik yapılmıştır.
  • Görüldüğü gibi, muayenehane hekimleri için, tıp merkezi ve hastanelerde boş kadro bulmak koşulu ortadan kaldırılmış, ancak; Hekimin yıllık sözleşme yapacağı hastane ve tıp merkezinin, ilgili branşta ruhsatı bulunması şartı getirilmiştir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Sağlık Bakanlığı’ndan Özel Hastaneler Yönetmeliği’nde Değişiklik

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir