Bayındır Devlet Hastanesi’nde çalışan sağlık çalışanları, hastanede huzur olmadığını, ‘Başhemşirelik makamının’ sağlık personellerinin sendikal tercihlerine müdahale ettiğini öne sürdü. Birlik Sağlık Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol ve Bayındır Devlet Hastanesi çalışanlarının katılımıyla hastane önünde bir basın açıklaması düzenlendi.
Yasalara Aykırı Uygulamalar
Genel Başkan Doğruyol, sendikaya üye olduktan sonra yaşanan olayları şöyle aktardı: “Sendikamıza üye olduğu günün ertesi günü, radyoloji teknisyeni E.A.’ya haksız bir şekilde geçici görev çıkartılmış ve kanuna aykırı şekilde fazla mesai yaptırılmıştır. Ayrıca, 30 yıllık hemşirenin görev yeri değiştirilerek psikolojik baskı uygulanmıştır.”
İdari Baskı ve Mobbing İddiaları
Doğruyol, idare tarafından baskıya uğrayan hemşire E.Ç.G’nin psikolojik baskıdan dolayı başka bir ilçeye geçici görev talep ettiğini belirtti. Ayrıca, uzun yıllar hastanede görev yapan hemşire M.T.’nin görev yerinin değiştirilerek emekli olmaya zorlandığını söyledi. Hastane içinde psikolojik baskı ve mobbing uygulamalarının olduğu vurgulandı.