1. Haberler
  2. Sağlık
  3. Sağlık Personeli Maaşları ve Vergi Kesintileri

Sağlık Personeli Maaşları ve Vergi Kesintileri

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sağlık personelinin maaşlarından yapılan vergi kesintileri nedeniyle temmuz ayında yapılan zamların eridiği bildirildi. Sağlık Personeli Vergi Kesintisi konusunda konuşan Sağlık Hizmetleri Sendikası Genel Başkanı Özlem, sorunun bir an önce çözüme kavuşturulması gerektiğini söyledi.

Sağlık Personeline Temmuz Maaşları Kağıt Üzerinde Kaldı

Sağlık Personeline Temmuz Maaşları Kağıt Üzerinde Kaldı

Konuya ilişkin Sağlık Hizmetleri Sendikası Genel Başkanı Özlem, maaş zamlarının gelir vergisi kesintileri sebebiyle etkisini yitirdiğini belirtti. Akarken, acilen düzenleme yapılması gerektiğini vurguladı.

Sağlık Personeline Yapılan Zamların Anlamı Kalmadı

Sağlık Personeli maaşlarındaki zamların enflasyon ve vergi kesintileri karşısında eridiği ifade edildi. Akarken, yapılan zamların çalışanların eline ulaşmadığını ve acil bir çözüm gerektiğini belirtti.

Mevcut durumda çalışanlar ücretlerine enflasyon oranları dikkate alınarak zam yapılmakta ancak yapılan zam gelir vergisi olarak geri alınmaktadır. Yapılan maaş ve ücret zammıyla sevinen memurlar çok kısa bir süre sonra bir üst vergi dilimine girmekte ve önemli bir gelir kaybına uğramaktadırlar.

“Bu durum Anayasamızın 2’nci maddesinde yer verilen sosyal devlet anlayışıyla bağdaşmamaktadır.”

  • Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun 2022 kararlarına göre asgari ücretlerde artışlar yaşanırken, vergi dilimlerindeki artışlar yeterli olmayabilir.
  • Sağlık Personeli maaşlarındaki zamların geri alınması ve vergi kesintilerinin azaltılması için Cumhurbaşkanının yetkilerini kullanması gereklidir.
  • Sendika, maaş ve vergi konularındaki taleplerini ilgili bakanlıklara ileterek çözüm için adımlar atmıştır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Sağlık Personeli Maaşları ve Vergi Kesintileri

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir