Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) tarafından yapılan açıklamada, Balıkesir’in Edremit ilçesine bağlı Altınoluk Sahil Beldesi’nde bulunan Hamiyet Ferudun Sözen İlkokulu’nun 24 saat kesintisiz sağlık hizmeti verilecek bir sağlık polikliniğine dönüştürüldüğü belirtildi. SES, bu durumu savaş ve doğal afet gibi olağanüstü durumlar dışında uygun bulmadığını vurguladı.
Geçim ve Barınma Sorunlarına Dikkat Çekiliyor
Sahil beldelerindeki sağlık çalışanlarının geçim ve barınma sorunlarını gündeme getiren SES İzmir Şubesi’nin açıklamalarının ardından, Altınoluk’ta bir ilköğretim okulunun sağlık hizmeti verilmesi amacıyla polikliniğe çevrildiği ortaya çıktı. SES, sağlık çalışanlarının iş yükünün artırılması ve mağdur edilmesi konusunda sessiz kalmayacaklarını açıkladı.
SES Genel Merkezi, ilkokul binasının poliklinik haline getirilmesinin sağlık emekçilerinin dinlenme hakkını gasp ettiğini ve güvenli, nitelikli sağlık hizmeti verilmesinin mümkün olamayacağını belirtti. Okulların polikliniğe dönüştürülmesine tepki gösteren SES, kamu sağlık kurumlarının sayısının artırılması ve yeterli personel istihdamıyla çözüm bulunması gerektiğini vurguladı.