Çiğli Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde çalışan bir hemşirenin hasta yakını tarafından serviste darp edildiği üzücü bir olay yaşandı. Sağlık sektöründe şiddet vakaları maalesef artarak devam ediyor. Bu son olay İzmir Çiğli Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Servisi’nde gerçekleşti. Hemşirenin, “Refakatçı dışındaki kişiler serviste kalamaz” uyarısına tepki gösteren hasta yakını tarafından darp edildiği belirtildi. Geçtiğimiz hafta aynı hastanenin nöroloji servisinde de bir hemşire benzer bir şekilde hasta yakını tarafından darp edilmişti.
Demokratik Sağlık Sen İzmir Şube Başkanı Sertan Yeşilyurt, hemşirenin darp raporu aldığını açıkladı. Yeşilyurt, olayı kınayarak hastane yöneticilerinin “Keşke elimizden bir şey gelse, ama gelmiyor” şeklindeki tutumunu eleştirdi. Şiddet olaylarının önüne geçilmesi için hastane giriş çıkışlarının güvenli hale getirilmesi gerektiğini vurguladı.
Yeşilyurt, “Eğer sizin elinizden bir şey gelmiyorsa, başka kimin elinden gelecek? En azından hastane giriş çıkışlarının güvenliği sağlanabilir. Servis girişlerine kartla açılan kapılar gibi güvenlik önlemleri alınabilir. Hemşireler kaderlerine terk edilmemeli. Hasta, hasta yakınları ve kurum idarecileri kendi sorumlulukları konusunda sağduyulu olmalıdır” şeklinde konuştu.
(BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)