1. Haberler
  2. Sağlık
  3. Sağlıkta Şiddet Olayları ve Tepkileri

Sağlıkta Şiddet Olayları ve Tepkileri

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sağlıkta Şiddet Olayları

Sağlıkta Şiddet Olayları

Rize, Bafra, Fatsa, Ağrı ve Siirt’te dün silahlı saldırı ve darp şeklinde sağlıkta şiddet olayları yaşandı. Silahlı saldırılar sağlıkta şiddetin boyutunu ölümcül hale gelişini gözler önüne serdi. Sağlık kurumlarındaki güvenlik önlemlerinin yok olduğunu açıkça ortaya koydu. Hasta yakınları yine hastanelere silahlarla rahatça girerek saldırılarını gerçekleştirdi. Rize ve Bafra devlet hastanelerinde iki silahlı saldırı, Fatsa Devlet Hastanesi’nde hekime darp, Ağrı’da aile hekimine darp, Siirt’te de hekime ölümle tehdit sadece bir günlük sağlıkta şiddet olayları bilançosu!

Olay Detayları

Rize Devlet Hastanesi acil servisinde silahlı saldırıda 1 polis, 1 jandarma, 1 sağlık çalışanı ve 2 hasta yaralandı. Bafra’da ise Beyin Cerrahi doktor hasta yakını tarafından silahlı saldırıya uğradı. Doktor başını eğdiği ve silah tutukluk yaptığı için şu an hayatta!

Hekimden Açıklama

Hekimden Açıklama

Bafra Devlet Hastanesi’nde silahlı saldırıya uğrayan Beyin Cerrahi Uzmanı Dr. Ömer Özkan sosyal medyada açıklama yaparak şunları söyledi: “Saldırıya uğrayan hekim benim. Saldırı gerekçesi kızının durumu ile ilgili bilgi vermediğim iddiası. Hayatımda ilk kez gördüm bu şahsı. Kızı şu an gayet sağlıklı. Sıkılan kurşun başımı eğmeseydim beynime sağlanacaktı, tabanca tutukluk yaptığı için hayattayım. Başka sıkamadı ve bundan yararlanarak şahıs etkisiz hale getirildi. Şahıs tutuklandı umarım 3 gün sonra bırakılmaz” dedi.

Tabip Odaları ve Meslek Örgütleri Tepkisi

  • Türk Tabipleri Birliği: Samsun Bafra Devlet Hastanesi’nde görevli meslektaşımıza yönelik bir hasta yakını tarafından düzenlenen silahlı saldırıyı kınıyor, meslektaşımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.
  • Hekimsen: “Hastaneler, Texasa dönmüş. Önüne gelenin silah taşıması yetmezmiş gibi, yeterli önlem alınmayan hastanelere rahatlıkla silahı ile girip, terör estirebiliyor.”
  • SES Genel Merkezi: Rize Devlet Hastanesi’nde bir kişi tarafından acil servisin taranması sonucu hastane polisi ve jandarması ile iki vatandaş’ın ağır ve tıbbi sekreter arkadaşımızın da hafif yaralandığını üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz.
  • İzmir Tabip Odası: Bafra Devlet Hastanesi’nde emekli polis hasta yakını, Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Dr. Ömer Özkan’a silahlı saldırıda bulunmuş, hastane personelinin son anda saldırganın eline müdahale etmesi sonucunda mermi tavana saplanmıştır.

Sendikaların Tepkisi

  • Genel Sağlık-İş Sendikası: Rize Devlet Hastanesi’nde yaşanan şiddet olayını kınıyoruz! Bir caninin elinde silahla acil servise girerek etrafa ateş açması insanlık dışı ve kabul edilemez.
  • HEP-SEN Genel Merkezi: Rize Devlet Hastanesi Acil Servisi’nde meydana gelen silahlı saldırı, sağlık çalışanlarının işlerini yapmalarını engelleyen şiddet olaylarından yalnızca bir tanesi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Sağlıkta Şiddet Olayları ve Tepkileri

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir