1. Haberler
  2. Sağlık
  3. Serbest Hekimlerin Karşılaştığı Sorunlar

Serbest Hekimlerin Karşılaştığı Sorunlar

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Serbest hekimlik, muayenehane sahibi hekimler, 6 Ekim Yönetmeliği olarak bilinen Özel Hastaneler Yönetmeliği’ndeki son düzenlemelerle “hasta ameliyat edemez” durumuna geldi. İzmir Tabip Odası Başkanı Op. Dr. Süleyman Kaynak, Samsun’daki plastik cerrahların ameliyat yapamamaları sorununun Türkiye genelinde de yaşandığını belirtti. Kaynak, “6 Ekim Yönetmeliği ile hedeflenen, hekimleri kamu ve zincir özel hastanelere mahkum ederek bir kölelik düzeni oluşturmaktır.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Sağlık Sistemindeki Güvensizlik

Sağlık Sistemindeki Güvensizlik

İzmir Tabip Odası Başkanı Kaynak, Türkiye’nin sağlık alanında güvenin sarsıldığı bir süreçten geçtiğini belirtti. Hekimlere yönelik ağır yaptırımlar getirilmeye çalışıldığını ve hekimliğin kölelik durumuna sokulmak istendiğini vurguladı. Ayrıca, sağlık endüstrisinin yüksek kazançlar sağlamak için hekimleri ve sağlık çalışanlarını köleleştirmeye çalıştığını ifade etti.

Serbest hekimlerin yaşadığı sıkıntıların Samsun’daki plastik cerrahların ameliyat yapamamaları sorunu üzerinden ele alındığı belirtilirken, bu durumun tüm Türkiye’deki serbest hekimleri etkilediği vurgulanmaktadır. Kaynak, sağlık sistemindeki bu kölelik düzeninin ilerleyen dönemlerde daha büyük sorunlara yol açabileceği uyarısında bulunmuştur.

Kaynak’ın değerlendirmelerine göre, serbest hekimlerin kamu ve zincir özel hastanelere mahkum edilmesi, hekimlerin çalışma haklarını ve özlük haklarını kısıtlayarak alternatifsiz bir duruma getirmektedir. Bu durumun hekimlik mesleğini olumsuz etkileyeceği ve sağlık sisteminin bu şekilde sürdürülemez hale geleceği belirtilmektedir.

Kaynak’ın vurguladığı gibi, sağlık sektöründe yaşanan güvensizlik ve hekimlerin kölelik durumuna sokulmaya çalışılması, Türkiye’nin sağlık sisteminde ciddi sorunlara yol açabilecek potansiyel bir krize işaret etmektedir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Serbest Hekimlerin Karşılaştığı Sorunlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir