Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası’ndan İyi Haber!
Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (SES), Aydın’da iş bırakma eylemine katılan sendika üyesi aile hekimine verilen puan kesme cezası işlemine karşı açılan davanın olumlu sonuçlandığını duyurdu. Aydın 2. İdare Mahkemesi, aile hekimine verilen cezanın hukuka aykırı olduğuna hükmederek cezanın iptaline karar verdi.
Kuşadası’nda görev yapan aile sağlığı merkezi hekiminin, 30 Haziran 2022 tarihinde iş bırakma eylemine katılması sonucu Aydın Valiliği ve İl Sağlık Müdürlüğü tarafından disiplin soruşturması başlatıldı. Hekime, ‘izinsiz işe gelmemek’ gerekçesiyle 12 ceza ihtar puanı verildi. Aile hekiminin üyesi olduğu SES, bu cezanın hukuka aykırı olduğunu belirterek yargıya başvurdu.
Dava sonucunda Aydın 2. İdare Mahkemesi kararında, “Aile Hekimliği Uygulamasında Uygulanacak İhtar Puan Cetveli”ne dayanılarak verilen 12 ihtar puanının hukuka aykırı olduğu belirtildi ve ceza işlemi iptal edildi.
(BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)