1. Haberler
  2. Sağlık
  3. Sırt Ağrılarında Hormonal Dengenin Önemi

Sırt Ağrılarında Hormonal Dengenin Önemi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Günümüzde birçok insan sırt ağrısı yaşamakta ve bu durum günlük yaşamlarını olumsuz etkilemektedir. Prof. Dr. Canan Karatay, sırt ağrılarının temel nedenlerine odaklanarak hormonal dengenin önemine dikkat çekmektedir. Sırt ağrılarının genellikle orta yaş ve ileri yaş gruplarında görüldüğünü belirten Karatay, bu ağrıların vücuttaki hormonal dengenin ve dengesizliklerin bir yansıması olduğunu vurgulamaktadır.

Leptin Hormonunun Sırt Ağrıları Üzerindeki Etkisi

Leptin Hormonunun Sırt Ağrıları Üzerindeki Etkisi

Prof. Dr. Canan Karatay, sırt ağrılarının arkasındaki önemli faktörlerden birinin insülin ve Leptin hormonları arasındaki denge olduğunu belirtmektedir. Leptin hormonunun beyaz yağ hücrelerinde üretildiğini ve vücuttaki enerji dengesini ayarladığını açıklamaktadır. Uzun süre yüksek seviyelerde kalan Leptin hormonunun Leptin direncine yol açabileceğini ve bu durumun beyindeki açlık ve tokluk sinyallerini etkileyerek sırt ağrılarına neden olabileceğini ifade etmektedir.

Sırt Ağrılarında Hormonal Dengenin Önemi

Kan tetkikleri ve diğer standart testlerin sırt ağrılarının altında yatan sebepleri tespit etmede yetersiz kalabileceğini belirten Karatay, hücresel düzeydeki bozuklukların teşhis edilmesinin önemine değinmektedir. Bu nedenle, sırt ağrısı çeken bireylere sadece ağrı kesicilerin, antidepresanların veya hormonların değil, altında yatan hormonal dengesizliklerin tedavi edilmesi gerektiğini vurgulamaktadır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Sırt Ağrılarında Hormonal Dengenin Önemi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir