Sistematik Şiddetin Sıradanlaştırılması

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hemen hemen her gün ülkenin dört bir yanından sokak hayvanlarına yönelik şiddet haberleri gelmekte. Maalesef, hayvan katliamlarıyla mücadelede yasal düzenlemeler yeterince caydırıcı olamamakta. Bu konuda yapılan eylemler de genellikle toplumda yeterli farkındalık yaratamamaktadır. Hayvanlara yönelik şiddet olaylarının arttığı Türkiye’de, hayvan hakları ve sokak hayvanlarına karşı şiddetin önlenmesi için nasıl bir yol izlenmesi gerektiği konusunda ciddi adımlar atılması gerekmektedir.

Hukuki Tedbirler Yetersiz Kalabilir

Hukuki Tedbirler Yetersiz Kalabilir

Siyasi Ekoloji alanındaki çalışmalarıyla tanınan Özgür Üniversite kurucularından Doç. Dr. Hakan Yurdanur, hayvan hakları konusunda toplumda farkındalık oluşturulması için önemli çalışmalar yürütmektedir. Yurdanur, hayvanlara yönelik saldırıların temelinde yatan nedenleri ve şiddetin önlenmesi için alınması gereken politik önlemleri vurgulamaktadır.

Hayvan Hakları Savunucusu Yurdanur, hayvanlara yönelik şiddetin politik bir boyut taşıdığını belirterek, “Her gün yeni bir cinayet haberi alıyoruz. Sistem, bilerek ve isteyerek hayvanlara uygulanan her tür şiddeti sıradanlaştırıyor. Gündelik mezenin bir parçası yapar. Çünkü hayvanlara yapılan her tür saldırı politiktir ve politik olanın öne çıkması istenmez” ifadelerini kullandı.

Hakan Yurdanur’a göre, hukuki tedbirler önemli olsa da politik bir saldırıya karşı sadece hukuki önlemler almanın yetersiz olduğunu belirtmektedir. Bu nedenle, hayvan hakları mücadelesinin örgütlü bir şekilde sürdürülmesi gerekmektedir.

Kapitalizm ve Ekolojik Tehdit

Akademisyen Yurdanur, hayvan hakları konusunda yapılan tartışmalara ekolojik bir bakış açısının da gerekliliğine dikkat çekmektedir. Kapitalizmin tüm canlı türlerini tehdit ettiğini ve ekolojik dengeyi bozduğunu vurgulayan Yurdanur, “Bugün ekoloji mücadelesinin hayvanlar için mücadeleye mesafeli yaklaştığını gözlemlemek mümkündür. Bu da ister istemez hayvanlar için mücadeleyi çevre hareketlerine yaklaştırmakta, düzen içine hapsetmektedir” şeklinde konuştu.

Hayvan hakları savunucusu Hakan Yurdanur’a göre, hayvanlara yönelik şiddetin politik bir saldırı olduğunu kabul etmek ve buna karşı politik bir örgütlenme sergilemek gerekmektedir. Hayvan hakları mücadelesinin, kapitalizme karşı verilen geniş kapsamlı bir mücadelenin parçası olması gerektiğinin altını çizmektedir.

(BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Sistematik Şiddetin Sıradanlaştırılması

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir