1. Haberler
  2. Sağlık
  3. Sosyal Medya Bağımlılığı ve Etkileri

Sosyal Medya Bağımlılığı ve Etkileri

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sosyal medya, günümüzde her yaş grubundan insan için büyük bir bağımlılık haline gelmektedir. Instagram, TikTok gibi platformlarda saatler harcayanların sayısı hızla artmaktadır. Klinik Psikolog Solin Çekin, sosyal medya kullanımının oluşturabileceği olumsuz etkiler konusunda uyarılarda bulunmaktadır.

Uzmanlar, sosyal medya paylaşımlarının zamanla bir ihtiyaç haline gelmesinin birtakım olumsuz durumların belirtileri olabileceğine dikkat çekmektedir. Sosyal medya paylaşımlarının sürekli hale gelmesi, psikolojik tetiklenmelere neden olabilmektedir.

Ödüllendirilmişlik Duygusu ve Bağımlılık

Ödüllendirilmişlik Duygusu ve Bağımlılık

Sosyal medyada yapılan paylaşımların beynin haz bölgesini tetiklediği ve sürekli paylaşım yapmaya ittiği belirtilmektedir. Dopamin salgılanmasına sebep olan haz duygusu, sürekli paylaşım yapma isteğini artırabilmektedir. Bu durum, beynimizde bağımlılık gelişmesine neden olabilir.

Sağlıklı Sosyal Medya Kullanımı İçin Öneriler

Sağlıklı Sosyal Medya Kullanımı İçin Öneriler

Sosyal medya bağımlılığından kurtulmanın yönetilebilir bir süreç olduğunu belirten uzmanlar, sosyal medya detoksu yapmanın, belirli saatlerde veya amaçlar doğrultusunda kullanımın sağlanmasının önemli olduğunu vurgulamaktadır. Ayrıca, sosyal medya kullanımının minimum seviyeye indirilmesi için yeni aktivitelere yönelme ve haz ertelemeyi öğrenme tavsiye edilmektedir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Sosyal Medya Bağımlılığı ve Etkileri

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir