1. Haberler
  2. Sağlık
  3. SÜDGE Eğitimi Nedir?

SÜDGE Eğitimi Nedir?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sürücü Davranışlarını Geliştirme Eğitimi (SÜDGE), Sağlık Bakanlığı tarafından 2006 yılında başlatılan ve alkollü araç kullanımı nedeniyle ehliyetini ikinci kez geri veren sürücülere zorunlu tutulan bir eğitim programıdır. Eğitim, alkollü araç kullanımını engellemeye yönelik olup, ehliyetini geri almak isteyen sürücülerin katılması gereken bir süreçtir.

SÜDGE Eğitimi Başvurusu ve Ücreti

Alkollü araç kullanarak ehliyetini geri veren sürücülerin, ehliyetlerini tekrar alabilmeleri için SÜDGE eğitimine katılma zorunluluğu vardır. 2022 yılında SÜDGE eğitimi ücreti 2 bin 860 TL olarak belirlenmiştir. Eğitim ücretli olarak gerçekleştirilmekte olup, başvurular il ve ilçelerdeki Halk Sağlığı Müdürlükleri üzerinden yapılmaktadır.

SÜDGE Eğitimine Katılım ve Yoğunluk

SÜDGE Eğitimine Katılım ve Yoğunluk

SÜDGE eğitimleri genellikle 12 kişilik gruplar halinde gerçekleştirilirken, yoğunluk nedeniyle bazı iller, grup sayısını artırmaktadır. İzmir’de, haftanın her günü sabah ve akşam olmak üzere 10 grup şeklinde toplam 240 kişiye eğitim verilmektedir. Eğitime katılanların %3,5’i kadın, %96,5’i erkektir. Eğitim sürecinde sürücülerin davranışları ve tutumları titizlikle incelenmektedir.

Yukarıda belirtilen bilgilere göre, SÜDGE eğitimi almak isteyen sürücülerin bilgi sahibi olması ve bu süreci önemsemesi gerekmektedir. Alkol ve madde kullanımıyla ilgili ciddi sıkıntıları olan sürücüler ise SÜDGE eğitimi sonrasında AMATEM’e yönlendirilerek destek alabilmektedirler.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
SÜDGE Eğitimi Nedir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir