Tahtakurusu Isırığı Belirtileri ve Tedavisi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tahtakurusu Nedir?

Tahtakurusu Nedir?

Tahtakuruları, insanlardan veya hayvanlardan kanla beslenen küçük böceklerdir. Evlerde, yataklarda, mobilyalarda ve halılarda yaşayabilirler. Gece aktif olan tahtakuruları insanları ısırarak kanla beslenirler. Tahtakuruları genellikle 1 ila 7 milimetre uzunluğundadır, kırmızımsı kahverengi renge sahiptir ve kanatları yoktur.

Tahtakurusu Isırıkları ve Belirtileri

Tahtakurusu Isırıkları ve Belirtileri

Tahtakuruları genellikle yüz, boyun, kollar ve eller gibi cilt bölgelerini ısırır. Isırıklar kırmızı, şişmiş ve kaşıntılı olabilir. Bazı durumlarda ısırık yerlerinde enfeksiyon veya alerjik reaksiyonlar gelişebilir. Isırık belirtileri arasında kırmızı lekeler, kaşıntı ve sıvı dolu kabarcıklar bulunur.

Tahtakurusu Isırıklarının Tedavisi

Tahtakurusu ısırıkları genellikle 1 ila 2 hafta içinde iyileşir. Kaşıntıyı hafifletmek için kaşıntı önleyici kremler veya ağrı kesiciler kullanılabilir. Nadir durumlarda alerjik reaksiyonlar oluşabilir ve enfeksiyon riski vardır. Evde uygulanabilecek buz kompresleri, karbonat-soda karışımı veya uçucu yağlar ısırık belirtilerini hafifletebilir.

  • Uygulamak kaşıntı önleyici krem veya ısırıklara kalamin losyonu.
  • Kaşıntı ve yanmayı azaltmak için oral antihistaminler.
  • Şişliği ve ağrıyı hafifletmek için ağrı kesici kullanabilirsiniz.

Bir tahtakurusu cildinizi ısırırsa, hemen hissetmeyebilirsiniz çünkü böcekler çok az miktarda anestezi salgılar. Yatak böcek ısırıklarının semptomları bazen birkaç gün sürebilir. Tahtakurusu ısırıkları genellikle belirgin şekilde kızarır ve şişer. Vücudunuzun bir bölgesinde bir çizgi veya küme halinde birden fazla ısırık görünebilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Tahtakurusu Isırığı Belirtileri ve Tedavisi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir