Toplum Ruh Sağlığı Merkezi olan Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Toplum Ruh Sağlığı Merkezi (TRSM), bölgede ağır ruhsal rahatsızlığı olan hastalara ve ailelerine yönelik hizmetler veriyor. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi (EÜTF) Hastanesi Toplum ve Ruh Sağlığı Merkezi, kronik ağır ruhsal rahatsızlıkları olan hastaların hizmet aldığı köklü bir merkezdir.
Ege Üniversitesi TRSM, şizofreni, psikotik bozukluk, bipolar bozukluk gibi ağır ruhsal rahatsızlıkları olan hastalara yönelik tedavi ve rehabilitasyon hizmetleri sunmaktadır. Merkezin Sorumlu Hekimi Dr. Öğr. Üyesi Damla İşman Haznedaroğlu, merkezin yataklı tedavi ihtiyacını ortadan kaldırarak hastaların daha iyi takibini sağlamayı amaçladığını belirtmektedir.
Tedavi Yöntemleri ve Uygulamaları
Dr. Öğr. Üyesi İşman Haznedaroğlu, merkezin hastalarına yönelik farklı tedavi yaklaşımları ve uygulamaları hakkında bilgi vermektedir. Terapilerin hastalarla ve aileleriyle koordineli bir şekilde yürütüldüğünü vurgulayan İşman Haznedaroğlu, sanat, spor, müzik gibi etkinliklerin hastaların rehabilitasyon sürecinde önemli bir rol oynadığını belirtmektedir.
Ayrıca, her hastanın bireysel ihtiyaçları göz önünde bulundurularak kişiselleştirilmiş bakım ve tedavi planları oluşturulduğunu da belirtmektedir. Hastaların topluma kazandırılmaları ve kendi hastalık yönetimlerini daha iyi yapabilecek bireyler haline gelmeleri için çeşitli eğitim ve destek programları sunulmaktadır.
Dr. Öğr. Üyesi İşman Haznedaroğlu, ruh sağlığı hizmetlerinin devlet tarafından denetlenebilir olmasının önemli olduğunu da vurgulamaktadır. Bu denetimler sayesinde kaliteli ve etkili hizmetlerin sunulması sağlanmaktadır.