1. Haberler
 2. Sağlık
 3. TTB AHEK İstanbul Kızamık Anketi Sonuçları ve Uyarılar

TTB AHEK İstanbul Kızamık Anketi Sonuçları ve Uyarılar

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TTB AHEK İstanbul Kızamık Anketi Sonuçlarını Açıkladı

TTB AHEK İstanbul Kızamık Anketi Sonuçlarını Açıkladı

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Aile Hekimliği Kolu (AHEK) İstanbul başta olmak üzere ülke genelinde artan kızamık vakalarına ilişkin 42 ilde yaptırdığı anket çalışması sonuçlarını bugün gerçekleştirdiği online açıklamada kamuoyuyla paylaştı. Yapılan ankete göre; kızamık vakalarının İstanbul’da ve Bursa’da fazla olduğuna işaret edildi. Kızamık vakalarıyla ilgili Sağlık Bakanlığı’na şeffaflık çağrısı yağan TTB’nin Aile Hekimliği Kolu, kızamık vakalarındaki artışla ilgili olarak 42 ilde 579 hekim ile anket çalışması gerçekleştirdi. Online olarak gerçekleştirilen anket sonuçlarının açıklanması toplantısında TTB AHEK Başkanı Dr. Emrah Kırımlı, toplumun kızamık hastalığında geldiği yeri görebilmesi açısından bu anket çalışmasını yaptıklarını, tek bir çocuğun bile kızamıktan ölmesini kabul etmeyeceklerini söyledi. Dr. Kırımlı, kızamıktan bir çocuğun ölmesinin cinayetle eşdeğer olduğunu, yazı 81 ile yazı göndererek kızamıkla mücadele edilemeyeceğini, TTB AHEK olarak üzerlerine düşen görevi yapmaya hazır olduklarını söyledi.

Kızamık Vakalarıyla İlgili Alarm Veren Detaylar

 • Çalışma 42 ilde 579 hekimin katılımıyla gerçekleştirildi.
 • Çalışmaya katılanların %6’sı son altı ay içinde kızamık hastası gördüklerini belirtti.
 • Bursa ve İstanbul illeri daha yaygın olarak kızamık vakaları bildirdi.
 • Aile hekimlerinin %71’inin kayıtlı hastalarında aşı reddi olan aile mevcuttur ve ortalama aşı reddi sayısı 3,4 olarak belirlendi.
 • Tüm kızamık vakalarının üçte biri son altı ayda karşılaşıldı.

TTB AHEK Sekreteri Dr. Sibel Uyan, kızamık anket sonuçlarını açıkladı, sağlık yönetiminin karar vericilerinin ekip hizmetine ve liyakata önem vermeleri ve işbirliği içerisinde olmalarına vurgu yaptı. Sağlık Bakanlığına toplumu bilgilendirme görevini yerine getirme çağrısı yapıldı.

Anket sonuçları açıklanmadan önce konuşan Türk Tabipleri Birliği Başkanı Dr. Şebnem Korur Fincancı, kızamık vakalarının pek çoğunun zatürre olarak kayda geçirildiğini, zatürden ölüme neden olan etkenin kızamık olduğunun gözden kaçırıldığına işaret etti.

TTB AHEK Kızamık Konulu Anket Çalışması Sonuçları Şöyle:

 • Çalışma 42 ilde 579 hekimin katılımıyla gerçekleştirildi.
 • Bursa ve İstanbul illeri daha yaygın olarak kızamık vakaları bildirdi.
 • Kayıtlı hastalar arasında kızamık nedenli ölüm bildiren olmamıştır.
 • Aile hekimlerinin %71’inin kayıtlı hastalarında aşı reddi olan aile mevcuttur ve ortalama aşı reddi sayısı 3,4 olarak belirlenmiştir.

Sağlık Bakanlığı’na ve Kamuoyuna Uyarı ve Baskılar Sonuç Vermiştir

Sağlık Bakanlığı’na ve Kamuoyuna Uyarı ve Baskılar Sonuç Vermiştir

 • Bu altı ay boyunca TTB tarafından resmi bilgi talepleri, basın açıklamaları, sağlık çalışanlarına yönelik eğitimler düzenlenmiş ve kızamık salgının boyutu ve alınacak tedbirler konusunda önerilerde bulunulmuştur.
 • Sağlık yönetiminin karar vericilerinin liyakat sahibi sürekli hizmet içi eğitime istekli, etkili iletişim becerilerine sahip olması, ekip hizmetine inanması sağlık meslek örgütleriyle, toplumun her kesimiyle iş birliği içinde olması beklenir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
TTB AHEK İstanbul Kızamık Anketi Sonuçları ve Uyarılar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir