1. Haberler
  2. Sağlık
  3. Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi Mektubu

Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi Mektubu

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Değerli meslektaşlarımız,

Meslek Örgütüne Destek Çağrısı

Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi, doktorlara yönelik yazılan mektupta, “Meslek örgütümüze, değerlerimize ve haklarımıza sahip çıkma zamanı geldi!” ifadelerine yer verdi.

Haksız Karar ve Meslek Değerleri

30 Kasım 2023’te görülen davamız, hekimlerin bilimsel-etik özerkliğini ve örgütlenme özgürlüğünü yok sayan haksız bir kararla sonuçlandı. Davada, Merkez Konseyi’nin ne dediği, ne yaptığı ve neden yargılandığı gibi hiçbir somut bilgi ortaya konulmadı. Yargılanan Merkez Konseyi idi, ancak hiçbir üye dinlenmedi. Söylemediklerimiz yargılandı, sözlerimiz dinlenmeden karar verildi.

Mesleki Özerklik ve Mücadele

Dünya Tabipleri Birliği’nin vurguladığı gibi; hekimlik, hastalarının iyiliğine adanmışlık, yüksek ahlaki standartlar, bilgi becerisi ve bağımsızlıkla karakterize bir iştir. TTB’nin yargı baskısına maruz kalması, mesleğimizin olmazsa olmazı olan bağımsızlığımıza yönelik bir saldırıdır. Seçilmiş TTB Merkez Konseyi’nin görevden alınması, sadece TTB’yi değil; ülkemizin demokratik örgütlerini ve demokrasi mücadelesini de hedef almaktadır.

Bilim ve Etik Değerlerden Vazgeçmeme Kararı

Hekimlik, zorlu, onurlu ve sorumluluk gerektiren bir meslektir. İktidar, yanlış sağlık politikaları nedeniyle fazladan ölümleri kabul etmemizi, COVID-19 nedeniyle ölen hekimlerin iş kazası olmadığını söylememizi ve sağlıkta şiddeti normalleştirmemizi istiyor. Ancak biz, bilimden ve etik değerlerden vazgeçmeyecek; mücadelemizden geri durmayacağız.

Toplumun ve hekimlerin önünde bir yol ayrımı var. Şimdi, mesleki özerkliğimize, değerlerimize ve seçme hakkımıza sahip çıkma zamanıdır. Hukuk dışılıklara, baskılara ve zorbalıklara karşı dayanışma, destek ve inancınız için teşekkür ediyoruz. Sizi susturacaklarını sananlara bir not: “Umudumuza, inancımıza ve dayanışmamıza bir kez daha yenilmeyeceksiniz.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi Mektubu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir