1. Haberler
  2. Sağlık
  3. Türk Tabipleri Birliği’nden Önemli Uyarı

Türk Tabipleri Birliği’nden Önemli Uyarı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türk Tabipleri Birliği (TTB), sağlık alanındaki reklam uygulamaları ile ilgili olarak 26 Ocak 2024 günü Sağlık Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile belediye başkanlıklarına yazı gönderdi.

Reklam Yasakları ve Nedenleri

TTB’nin belirttiğine göre, sağlık kurum ve kuruluşlarının haksız rekabet yaratması, hekim-hasta ilişkisini olumsuz etkilemesi ve toplumu yanıltabilecek şekilde örtülü reklam yapması, reklam yasağının önemli bir gerekliliğidir. Mevzuatın bu konuda net bir şekilde yasak getirdiği vurgulanmıştır.

Örtülü Reklam Uygulamaları

Son yıllarda haber/ilan adı altında yazılı, görsel, işitsel ve sosyal medyada örtülü reklam uygulamasına sıklıkla başvurulduğuna dikkat çekilen yazıda; sağlık kurum ve kuruluşlarının yeni bir hastalık, tedavi yöntemi, cihaz bilgisi veriyor gibi yaptığı örtülü reklamlar ile toplumu yönlendirdiği kaydedildi.

Etik ve Deontoloji Sorumluluğu

Açık olarak yasa hükmünün ihlal edilmesine olanak vermemek kadar örtülü olarak da ihlal edilmesine olanak vermemek etik ve deontolojik sorumluluktur; hukuk devleti olmanın gereğidir. Sağlık alanında reklam yapılmamasına yönelik bilgilendirme, uyarı, denetim, eğitim başta olmak üzere gerekli tüm adımların toplum sağlığı açısından ciddiyet ve süreklilikle yapılması gerektiği belirtilmiştir.

Toplum Sağlığı İçin Önemli Uyarı

TTB’nin vurguladığı gibi, sağlık alanında reklam yapılmamasına yönelik bilgilendirme, uyarı, denetim, eğitim başta olmak üzere gerekli tüm adımların toplum sağlığı açısından ciddiyet ve süreklilikle yapılması gerekmektedir. Sağlık hizmetlerinin şeffaf ve doğru şekilde sunulması, toplumun sağlığının korunması açısından büyük önem taşımaktadır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Türk Tabipleri Birliği’nden Önemli Uyarı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir