1. Haberler
  2. Sağlık
  3. Türkiye Kamu-Sen ve Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci’den Zamlarla İlgili Açıklama

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci’den Zamlarla İlgili Açıklama

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, memur ve emeklilere Temmuz ayında yapılacak zamlarla ilgili TBMM’ye sunulan kanun teklifi hakkında açıklamalarda bulundu. Kahveci, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Memur Maaş Zamları İle İlgili TBMM’de Görüşmelere Devam Ediyoruz” dedi ve madde madde kanun teklifi ile ilgili çekinceleri paylaştı.

Kanun Teklifi İle İlgili Çekinceler

  • En Düşük İşçi Maaşı ile Memur Maaşı Arasındaki Fark
    • En düşük dereceli memur maaşını 22 bin TL seviyesine yükseltmek için belirlenen kriterlerin en düşük işçi maaşına mayıs ayında yapılan artışlarla orantılı olmadığı belirtildi. Bu durumda en düşük işçi maaşı ile en düşük memur maaşı arasında 5 bin TL’lik bir fark oluşacağı vurgulandı. Bu nedenle memur maaş artışlarının yeniden hesaplanması gerektiği dile getirildi.
  • Emekli ile Çalışan Arasındaki Maaş Adaletsizliği
    • Memur maaşlarını yükseltmek için getirilen ilave ek ödemenin emekliliğe yansıtılmaması nedeniyle emekli ile çalışan arasındaki maaş adaletsizliğinin artacağı belirtildi. Bu durumu düzeltmek adına ilave ek ödemenin emekliliğe de yansıtılması gerektiği vurgulandı.

Kahveci, “Memur ve emeklilere Temmuz ayında yapılacak zamlarla ilgili kanun teklifindeki çekincelerimizi dile getirmek üzere yaptığımız çalışmaları AK Parti Grup Başkanı Sn. Abdullah Güler’i ziyaret ederek sürdürdük. Bu çerçevede, taleplerimizi kendilerine yazılı olarak da takdim ettik” şeklinde açıklamalarını sürdürdü.

Revize Edilmesi Gereken Hususlar

  • Kahveci, kanun teklifinin TBMM’de revize edilmesi gerektiğini ve en düşük dereceli memur maaşının 22 bin TL’ye yükseltildikten sonra enflasyon farkı ve %6’lık ikinci yarı yıl artışının eklenmesi gerektiğini belirtti.
  • Ayrıca farklı kurumlarda özel kanunları çerçevesinde görev yapan sözleşmeli personelin ilave ek ödemeden faydalanamamaları durumuna da değinilerek, bütün kamu çalışanlarının ilave ek ödemeden faydalanabilmesi için teklife bir madde eklenmesi gerektiği vurgulandı.

Kahveci’nin ifade ettiği talepler doğrultusunda kanun teklifinin yeniden ele alınması için girişimlerin sürdürüleceği belirtildi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Türkiye Kamu-Sen ve Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci’den Zamlarla İlgili Açıklama

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir