Türkiye’de Kızamık Vakalarında Artış: Aşı Çağrısı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde özellikle İstanbul’da artış gösteren kızamık vakalarına karşı aile hekimleri, çocukları kızamıktan korumak adına önemli bir çağrıda bulunuyor. Aile hekimleri, yüzde 95 oranında etkinliği olan kızamık aşılarının yaptırılması gerekliliği konusunda ailelere uyarılarda bulunuyor.

Uzmanlar, toplumda yaygınlaşan aşı karşıtlığının kızamık vakalarının artmasına neden olduğunu belirtiyor ve aşıların önemine dikkat çekiyor. Türk Tabipleri Birliği Aile Hekimliği Kolu, kızamık salgını riskine karşı vatandaşları bilinçlendirme çalışmalarını sürdürüyor.

Kızamık Akut Dönemde Ciddi Riskler Oluşturabilir

Türk Tabipleri Birliği Aile Hekimliği Kolu, kızamığın akut döneminde zatürre, ensefalit, menenjit, orta kulak iltihabı gibi ciddi komplikasyonlara yol açabileceğini belirtiyor. Ayrıca, SSPE adı verilen ve ölümcül sonuçlar doğurabilen geç dönem komplikasyonunun aşısız ve antikor seviyesi yetersiz olan çocuklarda görülebileceğine dikkat çekiyor.

TTB Aile Hekimliği Kolu, vatandaşları çocuklarının kızamık aşısını yaptırmaları konusunda aile hekimleri ile iletişime geçmeye davet ediyor.

ASM’lerde Aşılar Ücretsiz!

Türk Tabipleri Birliği Aile Hekimliği Kolu, özellikle İstanbul’da kızamık vakalarının artış gösterdiğini vurgulayarak, Sağlık Bakanlığı’ndan açık ve şeffaf bir şekilde vaka sayılarını paylaşmasını talep ediyor. Ayrıca, çocukların aşılarının ücretsiz olarak Aile Sağlığı Merkezleri’nde yapıldığını hatırlatıyor ve ailelerin kayıtlı oldukları aile hekimleri ile iletişime geçmelerini öneriyor.

(BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Türkiye’de Kızamık Vakalarında Artış: Aşı Çağrısı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir