Virolog Semih Tareen’den Deprem Sonrası Bulaşıcı Hastalık Risklerine Dair Uyarılar

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Amerika’da yaşayan Türk Bilim İnsanı Virolog Semih Tareen, deprem bölgelerinde bulaşıcı hastalık risklerine karşı twitter üzerinden bilgi paylaşımında bulundu. Deprem sonrası bulaşıcı hastalık risklerinin arttığına dikkat çeken Tareen, sınır komşumuz Suriye’de var olan kolera salgınının Türkiye’yi de tehdit ettiğini vurguladı.

Kolera Salgını ve Önlemler

Kolera Salgını ve Önlemler

Virolog Tareen, deprem sonrası kolera salgını riskine dikkat çekerek, “Lağım sisteminin sulara karışması, hijyenik şartların bulunmaması etkendir. Deprem öncesi kolera salgını Suriye’de zaten vardı. Deprem sonrası bu daha ciddi bir hal alıp sınırı gözardı ederek Türkiye’ye yayılma riski yüksek. Kolera aşısı var, fakat kolera salgını olmayan yerlerde rutin olarak yapılan bir aşı değil. Bu yüzden bu aşıya erişim zordur” açıklamasında bulundu.

  • DSÖ’nün onayladığı kolera aşıları; Vaxchora, Dukoral, ShanChol, ve Euvichol-Plus’ın şu an temin edilmesinin zor olduğuna dikkat çeken Tareen, “Aşı bulunması zor olduğu için Kolera gibi salgınları önlemek için hijyen çok önemli. Bağışlarla temiz içme suyu, hijyen setleri, verilebilir. Ayrıca orada görev yapan arkadaşlar, yemek servisi sunan arkadaşlar özellikle hijyenlerine dikkat etmeliler ki bulaştırıcı olmasınlar” dedi.

Türkiye’nin Tarihi Kolera Aşı Üretimi

Türkiye'nin Tarihi Kolera Aşı Üretimi

Virolog Semih Tareen, Türkiye’nin tarihi kolera aşısı üretimi konusuna da değinerek, “Türkiye’nin 1938 senesinde kolera aşısı üreten ve Çin’e salgın için aşı gönderen bir devlet olduğuna dikkat çekerek şu cümlelere yer verdi: “Dönemin Sağlık Bakanı Dr. Hulusi Alataş imzalı 27 Temmuz 1938 tarihli ve 191-14715 sayılı yazı ile Türkiye Çin’e 1 milyon santimetre mik’âbı kolera aşısı yardım etme kararı aldı.” Tareen paylaşımına Çin’e gönderilen aşı ile ilgili resmi yazının görselini de ekledi.

(BSHA-Bilim Ve Sağlık Haber Ajansı)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Virolog Semih Tareen’den Deprem Sonrası Bulaşıcı Hastalık Risklerine Dair Uyarılar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir