Nikel Alerjisi ve Teknolojinin Sağlık Tehlikesi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Teknolojinin Yükselişi ve Sağlık Tehlikesi

Teknolojinin Yükselişi ve Sağlık Tehlikesi

Teknolojinin hayatımızda her geçen gün daha fazla yer almasıyla, nikel bağlı alerjilerin sağlık sorunlarına yol açabileceği öngörülüyor. Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği (AİD) Üyesi Prof. Dr. Feyzullah Çetinkaya, özellikle telefon ve tabletlerde bulunan nikelin ciddi deri reaksiyonlarına neden olabileceğini belirtiyor.

Elektronik Cihazlar ve Sağlık Riski

Son yıllarda hemen hemen herkesin elinde bir cep telefonu veya tablet bilgisayar görmekteyiz. Bu cihazların yaydığı radyasyonun sağlık sorunlarına yol açabileceği endişesi bulunmakta. Ancak konuyla ilgili kesin bir kanıt henüz ortaya konulamamıştır.

Cep Telefonu Dermatiti ve Önemi

Prof. Dr. Feyzullah Çetinkaya’ya göre, cep telefonları ve tablet bilgisayarlar nedeniyle nikel kaynaklı alerjik temas dermatiti önemli bir sağlık sorunudur. Uzun süreler el ve yüz temasında bulunulan cihazlara bağlı olarak ciddi deri reaksiyonları gelişebilir.

Nikelin Yaygın Kullanım Alanları

Nikelin, tablet bilgisayarlar ve cep telefonlarının yanı sıra günlük hayatta sık karşılaşılan pek çok araç gereçte bulunduğu belirtiliyor. Nikel içeren ürünlere temas, alerjik reaksiyon riskini artırabilir.

Kadınlarda Nikel Duyarlılığı

Genel popülasyonda kadınların nikel duyarlılığının erkeklere göre daha fazla olduğu vurgulanıyor. Çocuklarda ise nikel kaynaklı alerjik temas dermatitine sıkça rastlandığı belirtiliyor.

Prof. Dr. Çetinkaya, nikel kaynaklı alerjik temas dermatiti belirtileri gösteren kişilerin bu tür cihazlarla teması mümkün olduğunca azaltmalarını, gerekirse eldiven kullanmalarını ve elleri düzenli olarak nemlendirmelerini tavsiye ediyor.

BSHA (Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Nikel Alerjisi ve Teknolojinin Sağlık Tehlikesi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir