Türk İşletmelerinin Dijital Dönüşüm Harcamaları ve Karşılaşılan Zorluklar

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türk İşletmelerinin Dijital Dönüşüm Harcamaları

Türk işletmeleri, geçtiğimiz yıl ortalama 4,21 milyon dolar harcayarak başarısız, gecikmiş veya kapsamı daralan dijital dönüşüm projelerine imza atmıştır. Bu projelerde yaşanan zorluklar arasında ihtiyaç duyulan verilere erişim sorunu (%32), kaynak sıkıntısı (%26) ve eski teknolojilere bağımlılık (%24) gibi faktörler bulunmaktadır.

Dijital Dönüşüm Projelerinde Karşılaşılan Zorluklar

Türk işletmelerin %84’ü, arzuladıkları dijital dönüşüm projelerini hayata geçirememiş durumdadır. Bu durum, stratejik hedeflerin ertelenmesine veya iptal edilmesine (%47), BT ve diğer çalışanların rakiplere kaptırılmasına (%54 ve %40) ve pazar dinamiklerine ayak uyduramama sorunlarına (%50) yol açmıştır.

Gelecek İçin Öngörüler ve Çıkarılan Dersler

Türk işletmeleri, önümüzdeki 12 ay içinde dijital dönüşüme yapacakları yatırımları %78 artırmayı planlamaktadır. Ancak, geçmiş deneyimlerden ders çıkararak gerçekçi hedefler belirlemek ve sürekli olarak dijital dönüşüme yatırım yapmak gerekmektedir. Pandemi sürecinden çıkarılan dersler arasında uygulamaların modernizasyonu (%60), daha iyi geliştirici ekiplerin işe alınması (%56) gibi stratejik adımlar bulunmaktadır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Türk İşletmelerinin Dijital Dönüşüm Harcamaları ve Karşılaşılan Zorluklar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir