Ankara’ya Gerçekleşen Resmi Ziyaret

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkmenistan Devlet Başkanı Serdar Berdimuhammedov, üst düzey yetkililerle birlikte 25-26 Ekim 2023 tarihlerinde Ankara’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaret sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov’u resmi bir törenle karşıladı. Resmi törene katılan isimler arasında Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç ve Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı gibi önemli isimler yer aldı.

Eğitim İş Birliği Görüşmeleri

Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Nurmuhammet Amannepesov ile bir ikili görüşme gerçekleştirdi. Görüşme sırasında, iki ülke arasındaki eğitim ilişkileri ele alındı. Ayrıca Türkiye’nin mesleki eğitim alanındaki deneyimleri, spor, sanat, ve teknoloji liseleri gibi konularda kazanılan tecrübeler paylaşıldı. Ayrıca, burslu öğrenci sayısının artırılması, Türkmenistan’da Türkiye Maarif Vakfının açılabilmesi için gerekli iş birliği sağlanması ve Türkçe öğretiminin yaygınlaştırılması konuları da görüşüldü.

Ortak Çalışma Grubu Kurulması

Bu görüşme sonucunda, eğitim iş birliklerini ilerletmek amacıyla ortak çalışma grubunun kurulması konusunda mutabakata varıldı. Türkmenistan’da Türkiye Maarif Vakfı açılması, Türkçe öğretiminin yaygınlaştırılması ve burslu öğrenci sayısının artırılması konularında ortak adımlar atılması kararlaştırıldı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ankara’ya Gerçekleşen Resmi Ziyaret

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir