Eğitim-Sen İzmir Şubeleri Protesto Ediyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Eskişehir’de Valilik, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Müftülüğü arasında imzalanan protokolle okullara vaiz ve imamların gönderildiği haberinin ardından İzmir’de de benzer bir uygulama gündeme geldi. İzmir’de, 2 bin 496 okulun 3’te 1’ine; vaiz, imam hatip ve kuran kursu öğreticisi kişilerin ‘manevi danışman’ olarak atanmasına ilişkin protokol imzalandı.

Laiklik İlkesine Aykırı Bulunuyor

Laiklik İlkesine Aykırı Bulunuyor

Eğitim-Sen İzmir 1 Nolu Şube Başkanı Necip Vardal, İzmir’deki protokolün Anayasa’nın laiklik ilkesine ve yasalara aykırı olduğunu belirterek, bu adımın laik eğitimi ortadan kaldırmaya yönelik olduğunu ifade etti.

Protokolün İptali İsteniyor

Vardal, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden randevu talebinde bulunduklarını ve veli dernekleriyle beraber hareket ettiklerini belirterek, protokolün acilen iptal edilmesi ve laiklik ilkesine uygun adımların atılması gerektiğini vurguladı.

MEB Mevzuatına Aykırı Bulunuyor

İzmir’deki protokolün, Milli Eğitim Bakanlığı mevzuatına aykırı olduğunu belirten Vardal, okullarda zaten rehberlik hizmetleri verildiğini ve din adamlarına ihtiyaç olmadığını ifade etti. Protokolün iptal edilmesi gerektiğini savundu.

  • Protokole İtirazlar Devam Edecek: Eğitim-Sen İzmir şubeleri, protokole karşı çıkmaya devam edeceklerini ve veli dernekleriyle birlikte itirazlarını sürdüreceklerini belirtti.
  • Mevcut Sorunları Büyütebilir: Din adamlarının okullarda ‘manevi danışman’ olarak atanmasının sorunlara yol açabileceği ve eğitim ortamını olumsuz etkileyebileceği belirtiliyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Eğitim-Sen İzmir Şubeleri Protesto Ediyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir