Eğitim-Sen’in Müfredat Eleştirisi ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Çağrısı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Eğitim-Sen’den Müfredat Eleştirisi

Eğitim-Sen, Milli Eğitim Bakanlığı’nın yeni müfredat taslağını cinsiyetçi bulduğunu belirterek, müfredattaki cinsiyet eşitsizliği ve dinselleşme eğilimine karşı çıktı. Eğitim-Sen, yeni müfredatın eşitsizlikleri derinleştirdiğini ve gerici bir eğitim anlayışını teşvik ettiğini savundu.

LGBTİ+ Hakları ve Müfredat

Eğitim-Sen’in açıklamasında, toplumsal cinsiyet rollerinin eğitim sistemi tarafından nasıl şekillendirildiği ve müfredatın bu eşitsizlikleri nasıl pekiştirdiği vurgulandı. Toplumsal cinsiyet eşitliğine dayalı politikaların LGBTİ+ bireylerini yok saydığına dikkat çekildi.

Kadınların Kamusal Alandan Dışlanması

Eğitim Sen, MEB’nin kadınları ve kız çocuklarını eğitimden dışlayan bir bakış açısının yansıtıldığını belirtti. Yeni müfredatın kadınları eve hapseden, güçsüzleştiren ve sömüren bir yaklaşım sergilediğine işaret edildi. Cinsiyet ayrımcılığının şiddet ve istismara yol açtığı vurgulandı.

  • Bilimsel, demokratik, laik, ve insan haklarına saygılı eğitim programları oluşturulmalıdır.
  • Siyasi iktidar ve eğitim kurumları uluslararası sözleşmelere uygun hareket etmeli ve kamusal eğitimi herkese eşit ve ücretsiz sunmalıdır.
  • Toplumsal cinsiyet eşitliği dersi zorunlu hale getirilmeli ve eğitim politikaları cinsiyet eşitliğini esas almalıdır.
  • Kız çocuklarının okullaşma oranları arttırılmalı ve korunmaları için gerekli önlemler alınmalıdır.
  • Eğitimde cinsiyet eşitsizliklerini gidermek ve kadınların yönetim düzeylerinde yer almasını desteklemek için gerekli mekanizmalar oluşturulmalıdır.
  • İş yerlerinde toplumsal cinsiyet eşitliği ve ayrımcılık konularında hizmet içi eğitimler düzenlenmeli ve tüm kamu çalışanlarına bu eğitimler verilmelidir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Eğitim-Sen’in Müfredat Eleştirisi ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Çağrısı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir