Eskişehir’de başlayan ve İzmir’de devam eden tartışmalı uygulamalara göre, 842 okulda ‘manevi danışman’ unvanıyla imam ve vaiz görevlendirilmekte. Bu durum, laiklik ilkesine aykırılık iddialarını beraberinde getiriyor.
Projenin Eleştirileri ve İzmir’deki Tepkiler
Diyanet Gençlik Merkezleri iş birliğinde yürütülen ‘Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum Projesi’ kapsamında imzalanan protokol, İzmir’de tepkilere neden oldu. Eğitim-Sen İzmir Şubeleri ve veli dernekleri, protokolün laiklik ilkesine aykırı olduğunu savunarak hukuki mücadele çağrısında bulundu.
Öğrencilere Yönelik Endişeler ve İtirazlar
Okullarda imam, vaiz, ve müezzinler aracılığıyla ‘resmi cemaat’ oluşturulmaya çalışıldığı, öğrencilere ‘abilik, ablalık’ kültürünün aşılanmaya çalışıldığı ifade edildi. Eğitim-Sen ve veli dernekleri, bu uygulamaların eğitimi dinselleştirme ve laik eğitim ilkesine zarar verme potansiyeli olduğunu belirtiyor.