Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, 1951 yılında tekrar açılan imam hatip okullarının 70 yılı aşkın bir süredir eğitim sistemimizde önemli bir yere sahip olduğunu vurguladı. İmam hatip okullarının Türkiye’nin manevi değerlerini koruma görevini üstlendiğini belirtti. Ayrıca, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın vesayetçi yapıları kaldırmaya yönelik attığı adımların, imam hatip okullarının gelişimine katkı sağladığını ifade etti.
Öğrenci Gelişiminde Sosyal Etkinliklerin Önemi
Eğitim sadece derslerle sınırlı kalmamalıdır. Bakan Tekin, öğrencilerin sosyal etkinliklere katılmasının teşvik edilmesi gerektiğini vurgulayarak, gençlerin rekabetçi bir geleceğe hazırlanmalarının önemine değindi. Ayrıca, öğrencilerin ana dil becerilerini geliştirmenin, yabancı dil eğitiminden önce öncelikli olması gerektiğini belirtti.
İmam Hatip Okullarının Geleceği ve Katkıları
AK Parti Grup Başkanvekili Leyla Şahin Usta da bir imam hatip mezunu olarak, bu okulların katettiği yolu takdirle karşıladığını ifade etti. Deneyimlerinden örnekler vererek, 28 Şubat sürecinde yaşadığı zorluklara rağmen hizmet etmekten mutluluk duyduğunu paylaştı. Ankara Valisi Vasip Şahin ve Din Öğretimi Genel Müdürü Ahmet İşleyen de imam hatip okullarının önemini vurguladıkları konuşmalarında, bu okulların öğrencilerin geleceğine yapacağı olumlu katkıları dile getirdiler.