LGS Sonuçları ve Eğitim-Sen’in Değerlendirmesi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen), 2023 LGS sonuçlarının açıklanmasının ardından okullara ayrılan kontenjanlardaki eşitsizliklere dikkat çekti. Sendika, LGS’nin eğitimdeki uzun yıllara dayanan ve her yıl artan adaletsizlikleri yansıttığını belirtti. Ayrıca, iller ve okullar arasındaki büyük puan farklarının çözüme kavuşturulamamasını eleştirdi.

Öğrenci Katılımı ve Kontenjanlar

Öğrenci Katılımı ve Kontenjanlar

2023 LGS’ye başvuran 1 milyon 246 bin 465 öğrenciden 1 milyon 30 bin 195’i sınava girdi. Ancak sınava başvuru yapmasına rağmen 216 bin 450 öğrencinin sınava girememesi dikkat çekiciydi. Millî Eğitim Bakanlığı, sınava katılım oranını %82 olarak açıklarken, 562 öğrencinin tüm soruları doğru yanıtlayarak tam puan aldığı bilgisi de paylaşıldı. LGS sonrasında Türkiye genelinde toplam 206 bin 414 öğrencinin sınavla öğrenci alan okullara yerleştirileceği ifade edildi.

MEB’in okullaşma politikasına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Eğitim-Sen, Anadolu liselerine ayrılan kontenjanın azalmasına karşın imam hatip ve mesleki ve teknik liselerin kontenjanlarında artışa gidilmesini eleştirdi. Sendika, öğrencilerin tercihlerinin ve haklarının göz ardı edildiği bir eğitim sistemi oluşturulduğunu belirtti.

Eğitim-Sen, MEB’in eğitimdeki eşitsizlikleri azaltacak adımlar atmadığına vurgu yaparak, öğrencilerin tercihlerinin siyasi öncelikler yerine öncelikli hale getirilmesi gerektiğini belirtti. Eğitim politikalarının öğrencilerin istek ve tercihlerine göre şekillendirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
LGS Sonuçları ve Eğitim-Sen’in Değerlendirmesi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir