1. Haberler
  2. Eğitim
  3. MEB Bakanı Yusuf Tekin’den Beyaz Önlük Uygulaması Talebi

MEB Bakanı Yusuf Tekin’den Beyaz Önlük Uygulaması Talebi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

MEB Bakanı Yusuf Tekin, öğretmenlerde Beyaz Önlük uygulamasının Valiliklerce teşvik edilmesini istediklerini söyledi. Bakan Yusuf Tekin, yeni eğitim öğretim yılına ilişkin tedbirlere ve milyonlarca ücretsiz kitap dağıtıldığına işaret ederek, “Dolayısıyla bu kitaplarımızın da bir şekilde sene sonu itibarıyla değerlendirilmesi açısından okullarımızdan rica ediyoruz. Bu kitapların öğrencilerimizden tekrar sene sonu itibarıyla iade olarak alınmasını önemsiyorum. Bir başka husus öğretmenler odası toplantılarımızda da dile getirilen öğretmen arkadaşlarımızın okullarda bir eğitimciye, bir öğretmene yakışır şekilde giyinmesi açısından beyaz önlük uygulamasının yine valiliklerimizce teşvik edilmesini arzu ediyoruz. Bunu da genelgemizde zikrettik.” diye konuştu.

Öğretmen Kılık Kıyafet ve Rol Model Olma Tartışması

Öğretmen Kılık Kıyafet ve Rol Model Olma Tartışması

“Bu Açıklamanın Samimiyetine İnanalım Mı ? Eğitim İş Sendikası Kemalpaşa Temsilciliği Başkanı Salih Topuk, MEB Bakanı Tekin’in önerisine yanıt verdi. Topuk “Bu açıklamanın samimiyetine inanalım mı?” diye sordu. Bilim ve Sağlık Haber Ajansı’na (BSHA) açıklamalarda bulunan Topuk, şunları söyledi, “Milli Eğitim bakanı sayın Yusuf TEKİN ‘’Öğretmenler okullarında eğitimciye yakışır şekilde giyinmeli. Öğretmenlerin mesleki temsil ve rol model olmaları bakımından önlük giymeleri teşvik edilecek’’ açıklamasında bulundu. ‘’Ben de rol model olma’’ konusunda, ‘’eğitimciye yakışır şekilde giyinilmesi’’ konusunda sayın bakan gibi düşünüyorum. Ama sormam gereken birkaç sorum olacak; Yıllardır okullarda yürürlükte olan ‘’kılık kıyafet’’ genelgesi uygulanmazken; okullarda öğretmenler (bir sendikanın aldığı karar olan) ‘’sivil itaatsizlik’’ adı altında yırtık pantolon, yırtık tişört, şort, sandalet, uzun sakallarıyla derslere girerken neden öğrencilere rol model olmamız konusunda uyarılmadı bu öğretmenler? Eğitim İş sendikasının hem bakanlığa, hem de il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine defalarca ‘’okullarda Kılık kıyafet genelgesinin uygulanması’’ ile ilgili yazdığı yazılar neden görmezden, duymazdan gelindi?

  • Öğretmenleri Tek Tip Giydirme Kararı

Okullar açılırken öğretmenlerin ekonomik durumlarının iyileştirilmesi, özlük haklarının ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi; Atanmayan öğretmenlerin sorununun çözümü; Öğretmenlerin ‘’kadrolu, sözleşmeli, ücretli, uzman, başöğretmen’’ diye ayrıştırılıp, eşit işe eşit ücret uygulamasına aykırı ücret uygulamaları vb. sorunları ortadayken; Benim aklıma, bu sorunları kamufle etmek, eğitim camiasının gündemini değiştirmek için ortaya atılan bir konu muydu bu acaba? Sorusu geliyor. Bundan dolayı da pek samimi bulamadım sayın bakanın açıklamasını. Bir de şu soru aklımı karıştırıyor; sivil itaatsizlik uygulamasını devam ettiren değerli öğretmen arkadaşlarımızın üyesi bulunduğu sendika, “Bu, biz öğretmenleri tek tip giydirme kararıdır. Biz bu kararı tanımıyoruz, uygulamıyoruz” (diyebilirler mi bilmiyorum) derlerse ne olacak? (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
MEB Bakanı Yusuf Tekin’den Beyaz Önlük Uygulaması Talebi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir