Milli Eğitim Bakanı ve Sendikalar Arasındaki Mülakat Tartışması

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin ve eğitim iş kolunda faaliyet gösteren sendikalar arasındaki mülakat tartışması devam ediyor. Bakan Tekin, öğretmenlerin alan bilgi testi başarı puanlarının düşük olduğunu belirterek yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi.

Cevaplama Oranı Çok Düşük

Okullara matematik, fizik, fen bilimleri, kimya gibi dersleri okutmak üzere istihdam edilen öğretmenlerin girdiği “Öğretmenlik alan bilgisi testi”ndeki yüzdelik ortalamayı paylaşan Tekin, öğretmen adaylarının kendi alanını bilip bilmediğine dair cevapladığı 75 soruluk testin cevaplanma oranının yüzde 37 olduğuna dikkat çekti.

Müfredatın Öğretmen Adayları Tarafından Takip Edilmesi Gerekiyor

Bakan Tekin, bakanlığın onayladığı müfredatın öğretmen adayları tarafından takip edilmesi gerektiğini vurguladı. Örneğin 2006’da ilkokul öğrencileri için müfredata konulan bitişik eğik el yazısı dersi için sınıf öğretmenlerine kurs verildiğini ancak öğretmenlerin müfredat değişikliklerini takip etmediklerini belirtti.

Neden Mülakat?

Neden Mülakat?

Bakan Tekin, MEB’in müfredatını öğrencilerle paylaşacak öğretmen adayı istihdam etmek istediğini belirterek, lisans programlarının en azından alan bilgisi konusunda başarılı bir profil mezun etmesini istediğini söyledi. Bu gerekliliklerin yerine getirilmemesi durumunda eğitim politikalarıyla ilgili sürekli tartışmaların olacağını ifade etti.

Öğretmenlerin Test Başarı Oranları

Bakan Tekin, öğretmenlerin alan bilgi testindeki başarı oranlarının düşük olduğunu belirtirken bazı branşlarda ise yüksek olduğuna dikkat çekti. Öğretmenlerin bu testlerdeki performanslarının eğitim kalitesini etkilediğini vurguladı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Milli Eğitim Bakanı ve Sendikalar Arasındaki Mülakat Tartışması

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir