Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin liderliğindeki Bakanlık bürokratları ve öğretmenlerden oluşan bir heyet, Aslanlı Yol’dan yürüyerek Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün mozolesine geldi. Bakan Tekin, mozoleye çelenk bıraktı ve ardından saygı duruşunda bulunuldu. Heyet daha sonra Misak-ı Milli Kulesi’nde bulunan Anıtkabir Özel Defteri’ni imzaladı.
Bakan Tekin, deftere şunları yazdı: “Başöğretmenimiz Aziz Atatürk, Millet Mektepleri Başöğretmenliği’ni kabul edişinizin 95. yıl dönümünde, yurdumuzun dört bir yanından gelen, geleceğimizin teminatı öğretmenlerimizle birlikte huzurunuzdayız. En Onurlu mesleğin mensupları olarak cumhuriyetimizin ideallerine ulaşmak için şanlı bayrağımızın dalgalandığı her yerde, her bir evladımızı istikbalimizin birer meşalesi telakki ederek çalışmaktayız. Cumhuriyetimizin 100. yılını idrak ettiğimiz ve ‘Türkiye Yüzyılı’ idealiyle yola çıktığımız bu tarihî süreçte, bizlere verdiğiniz ‘muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkma’ hedefine azim ve kararlılıkla ilerlemekteyiz. Yarınlarımızın mimarı öğretmenlerimiz, köklü tarihimizden aldığı güçle, sizin çizdiğiniz yolda evlatlarımızı vatan, millet ve cumhuriyet sevgisiyle yetiştirmeye, ilmin ve irfanın rehberliğinde aydınlatmaya devam edeceklerdir”
Ruhunuz şad olsun!
(BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)