Öğretmen Ataması ve Süreç

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında 20 bin öğretmen atamasının yapılacağını açıkladı. Dün yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi sonrası Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve ekonomi kurmaylarıyla öğretmen atamalarına ilişkin son bir görüşme gerçekleştirdiklerini söyleyen Tekin, elde edilen rakama göre MEB Personel Genel Müdürlüğünce branş dağılımına yönelik simülasyon yapıldığını ifade etti.

Atama Dağılımı ve Branşlar

Bakan Tekin, en çok atama yapmayı planladıkları 5 alanı sıralayarak sınıf öğretmenliği için 3 bin 263, özel eğitim öğretmenliği için 2 bin 499, rehberlik için 1.597, din kültürü ve ahlak bilgisi için 1.594 ve İngilizce için 968 atamanın yapılacağını belirtti. Bu atamaların tamamen Bakanlığın tespit ettiği ihtiyaç oranlarıyla tahsis edilen kadronun arasında kurulan bir orantı neticesinde elde edilen rakam olduğunu vurguladı.

Müfredat Değişikliği ve Görüşler

Bakan Tekin, yeni müfredat taslağını 26 Nisan’da askıya çıkardıklarını belirterek, taslağa yoğun bir görüş geldiğini söyledi. Taslağa ilişkin verileri paylaşan Tekin, yapılan indirme ve görüş sayılarına dikkat çekerek, katılımın memnuniyet verici olduğunu belirtti. Gelen görüşlerin detaylı bir şekilde incelendiğini ve her önerinin değerlendirildiğini ifade etti.

Atama Takvimi ve Başvuru Süreci

Millî Eğitim Bakanlığınca, 20 bin sözleşmeli öğretmen alımına ilişkin atama takvimi ile branş bazında kontenjan dağılımları da açıklandı. Sözleşmeli öğretmenlik için ön başvurular ve sözlü sınav merkezi tercihleri 20-31 Mayıs tarihleri arasında alınacak. Adayların sözlü sınava alınacakları sınav merkezleri, 10 Haziran’da ilan edilecek, adayların gireceği sözlü sınavlar ise 1 Temmuz tarihinden itibaren başlayacak.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Öğretmen Ataması ve Süreç

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir