1. Haberler
  2. Eğitim
  3. Pansiyon Ücretlerine Yapılan Zam Tartışmaları

Pansiyon Ücretlerine Yapılan Zam Tartışmaları

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Eğitim-İş (Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası) tarafından yapılan açıklamada, pansiyonda konaklama ve yemek ücretlerine yapılacak yüzde 142’lik zam oranının gerçek enflasyonu yansıtıp yansıtmadığı tartışmalara neden oldu.

Öğrenci Pansiyonlarındaki Artışlar

Sendika yetkilileri, devlet okullarındaki eğitim masraflarının arttığını belirterek, öğrencilerin temel ihtiyaçlarını karşılayabilme konusunda zorluk yaşadıklarını ifade etti. 2024 yılı için öngörülen pansiyon ücretlerindeki artışlar, eğitim sistemindeki ekonomik adaletsizliği de gözler önüne serdi.

Sorular ve İtirazlar

Sorular ve İtirazlar

Sendikanın açıklamasında yer verilen sorular arasında, pansiyon ücretlerine yapılan zam oranının gerçek enflasyonla uyumlu olup olmadığı, öğrenci ve çalışan kesimin maaşlarına yapılan zamların adaletli bir şekilde belirlenip belirlenmediği gibi konular bulunuyor.

Öğrencilerin Hakları ve Eğitimde Adalet

Eğitim-İş, öğrencilerin temel ihtiyaçlarının karşılanması ve eğitimde adaletin sağlanması gerektiğini vurgulayarak, öğrencilerin eğitim haklarının korunması ve geleceğin güvence altına alınması gerektiğini belirtti.

Kimsesizlerin Kimsesi… “Üstelik bu ekonomik adaletsizlik meselenin ne yazık ki sadece bir boyutu. Öğrencilerin konaklama ve beslenme dışında ulaşım, ders araç-gereçleri, giyinme gibi temel ihtiyaçlarını da kendilerinin ve gerçek enflasyon göre karşılamak durumunda kaldığı göz önüne alındığında, eğitimin ne kadar kamusallık dışına itildiği açıkça görülmektedir.

  • “Eğitimde feda edilecek fert yoktur” diyen bir Başöğretmenin kurduğu bu Cumhuriyet’te, geleceğimiz olan çocuklarımızın/gençlerimizin imkansızlık nedeniyle adeta görmezden gelinerek eğitimden uzak bırakılması kabul edilemez.
  • Atatürk’ün “Kimsesizlerin kimsesi” olsun diye kurduğu bu Cumhuriyet’te öğrencilerin kimsesiz bırakılması kabul edilemez.

Başöğretmenin eğitim neferleri olarak, Eğitim-İş olarak yukarıda sorduğumuz soruların peşini bırakmayacağız. Bize emanet edilen öğrencilerimizin çaresizliğin pençesine itilmesine izin vermeyeceğiz. Öğrenciler için laik, bilimsel, adil ve kamusal bir eğitim; eğitimciler için insanlık onuruna yaraşır ücretlerle çalışmak bir haktır; alacağız!” (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Pansiyon Ücretlerine Yapılan Zam Tartışmaları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir