Eğitim Sen, 2022 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarını değerlendirdi. Sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından yapılan açıklamada, YKS’ye 3 milyonun üzerinde adayın katıldığı belirtildi. Geçtiğimiz yıllarda 2,5 milyon olan aday sayısının bu yıl artış gösterdiği vurgulandı. Ayrıca, Temel Yetenek Testine (TYT) 226 bin, Alan Yeterlilik Testine (AYT) 204 bin, Yabancı Dil Testine (YDT) ise 36 bin adayın girmedikleri bilgisi paylaşıldı.
YKS Sonuçlarındaki Kritik Durum
Yapılan açıklamada, YKS sonuçlarının genel olarak düşük olduğuna dikkat çekilerek, Türkçe, sosyal bilimler, temel matematik ve fen bilimlerinde doğru yanıtların ortalama olarak düşük kaldığı belirtildi. Özellikle fen bilimlerindeki ortalamanın endişe verici düzeyde olduğu vurgulandı. Bu durumun, sınav sisteminin adaylar üzerindeki psikolojik baskısını artırdığı ve eleştirilere neden olduğu ifade edildi.
Eğitimdeki Sorunlar ve Çözüm Önerileri
Eğitim Sen, YKS sonuçlarına ilişkin olarak eğitimdeki köklü sorunlara ve eşitsizliklere dikkat çekti. Üniversite mezunu gençler arasındaki işsizlik oranının yüksekliği vurgulanarak, eğitim sisteminin sadece sınavlara odaklanmasının yetersiz olduğu belirtildi. Eğitim Sen, sınav merkezli eğitim anlayışının terk edilerek, öğrencilere daha nitelikli ve çok yönlü bir eğitim sunulması gerektiğini savundu.
Eğitim Sen’in Önerileri
- Sınav Merkezli Eğitim Terk Edilmeli: Öğrencilerin kendi ilgi ve becerilerine uygun alanlarda eğitim alabilecekleri bir sistem oluşturulmalıdır.
- Nitelikli Eğitim Anlayışı Benimsenmeli: Rekabet ve yarışma odaklı eğitim anlayışı yerine öğrencilerin gelişimini destekleyen bir sistem benimsenmelidir.
- Eğitimde Eşitlik Sağlanmalı: Eğitimdeki eşitsizlikler giderilmeli ve her öğrenciye adil bir öğrenme ortamı sunulmalıdır.